kiedy wsparcie dla przedsiębiorców z regionów górskich

Kiedy wsparcie dla przedsiębiorców z regionów górskich? Odpowiada Olga Semeniuk

Hotelarze, restauratorzy, właściciele stoków, ale także przedsiębiorcy, których działalność bazuje na turystyce zimowej, oczekują rządowej pomocy po tym, jak mocą rozporządzenia zakazano im prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy otrzymają tę pomoc i na czym będzie ona polegała?

W dzisiejszej rozmowie z prowadzącym program “Money to się liczy” minister Olga Semeniuk mówiła o wsparciu dla przedsiębiorców z regionów górskich, które przygotowywane jest już przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców?

Olga Semeniuk – jak sama uznała – nie jest upoważniona do tego, aby o tych scenariuszach rozmawiać. Wskazała tylko, że “jeden z tych wariantów, o których jest mowa to poszerzenie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o środki dla regionów turystycznych. Ale jest to tylko jeden z wariantów, które są brane pod uwagę” – powiedziała Semeniuk.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez minister, do samorządów popłynąć ma “przynajmniej kilkaset milionów”. Dlaczego do samorządów, a nie bezpośrednio do przedsiębiorców? Zdaniem Olgi Semeniuk to samorządy właśnie najlepiej znają sytuację przedsiębiorców i wiedzą do kogo i jakie wsparcie powinno zostać skierowane. W podobnym tonie wypowiadał się wczoraj wicepremier Jarosław Gowin.

Na wsparcie to będzie przeznaczone przynajmniej kilkaset milionów. O szczegółach będzie informował Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Samorządy zarzucają rządowi upolitycznienie w przyznawaniu środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Kiedy przedsiębiorcy z regionów górskich otrzymają pomoc?

– Wczoraj na spotkaniu pod przewodnictwem Jarosława Gowina ustaliliśmy szczegóły. Mam nadzieję, że po świętach będziemy mogli jakieś środki, a raczej schemat ich kierowania już przedstawić. Są różne modele jak te środki w poszczególnych gminach rozdysponować.

Na pytanie prowadzącego, czy obiecywana pomoc będzie dostarczana przedsiębiorcom szybko, minister uznała, że rząd cały czas dba o przedsiębiorców i przygotowuje dla nich wsparcie, które stara się kierować maksymalnie szybko.

Semeniuk dodała, że rządowa pomoc wymaga odpowiednich regulacji i prac legislacyjnych, a to nie trwa kilka godzin, a przynajmniej kilka dni, ale – jak mówiła – zaraz po świętach, po nowym roku pomoc ta powinna być udostępniona.

Tutaj prowadzący przytoczył kilka ustaw, które rządzący procedowali zaledwie w kilka godzin i wskazał, że w przypadku pomocy także można przyśpieszyć te prace.

Semeniuk, odnosząc się do tego, uznała, że “w kontekście tarczy branżowej, w Senacie projekt utkwił, bo było 450 ponad poprawek, stąd również wielotygodniowy proces formalny”. Przypomnijmy w tym miejscu, że poprawki, o których mówiła Olga Semeniuk, dotyczyły m.in. poszerzenia tarczy 6.0 o kolejne branże, jednak finalnie PiS mając większość sejmową, znakomitą część z tych poprawek odrzucił.

Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji