wsparcie dla lot

Komisja Europejska wyraziła zgodę na wsparcie dla LOT. Przewoźnik otrzyma prawie 3 mld zł

Jarosław Gowin poinformował dziś na Twitterze, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na pomoc publiczną Polskim Liniom Lotniczym LOT o równowartości 650 mld euro. Spora część z tej kwoty w formie pożyczki może być udostępniona już w ciągu kilku dni.

Wsparcie dla LOT. Komisja Europejska wyraziła zgodę pomoc

Jak informowaliśmy kilka dni temu, rząd zaplanował przeznaczenie blisko 3 mld zł wsparcia dla LOT na walkę ze skutkami pandemii i przywrócenie spółki do stanu sprzed niej.

Wsparcie dla LOT polegać ma na udzieleniu przez Polski Fundusz Rozwoju pożyczki w kwocie 1,8 mld zł, a także dokapitalizowanie spółki w kwocie 1 mld 140 mld zł, czyli wartości nieprzekraczającej 250 mln euro. Pieniądze na dokapitalizowanie Polskich Linii Lotniczych pochodzić mają z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Aby wsparcie dla LOT mogło być udzielone w ramach pomocy publicznej, niezbędna była także zgoda Komisji Europejskiej. Ta – jak poinformował dziś Jarosław Gowin – wyraziła zgodę.

– Dzięki zastosowanym środkom pomocy LOT otrzyma około 650 mln euro na walkę ze skutkami obecnego kryzysu. Decyzja gwarantuje, że państwo otrzyma wystarczające wynagrodzenie z tytułu ryzyka, jakie ponoszą podatnicy, oraz że wsparcie będzie obwarowane określonymi warunkami, w tym zakazem wypłaty dywidend i premii oraz dalszymi środkami mającymi ograniczyć zakłócenie konkurencji – powiedziała komisarz Vestager.

Dodała także, że KE chce dalej współpracować z państwami członkowskimi w celu poszukiwania “realnych rozwiązań łagodzących skutki gospodarcze pandemii COVID-19, zgodnie z przepisami UE”.

Jak przekonywał niedawno Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, pożyczka w kwocie 1,8 mld zł, mogłaby zostać udzielona Polskim Liniom Lotniczym już w ciągu tygodnia.

Napisał Paweł Borys na Twitterze w piątkowe popołudnie. We wtorek zaś poinformował, że “zawarcie umowy pożyczki planowane jest jeszcze w tym tygodniu. Wypłata pierwszej transzy 900 mln do końca roku”.

Jak dodał, PFR ma wy tym celu wyemitować obligacje 7-letnie na kwotę 900 mln zł. Będzie to kolejna w ciągu ostatnich dni emisja obligacji, mająca na celu pozyskanie funduszy na tarczę finansową 2.0.

Bądź na bieżąco! Dołącz do nas na Facebook lub Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji