rekompensaty za naśnieżenie

Był narodowy skup kwiatów. Będzie narodowy skup śniegu

Rząd ma w planach rekompensaty za naśnieżenie stoków – wynika z dzisiejszej wypowiedzi wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Iwony Michałek. “Rozmowy z samorządami trwają”.

Mocą rozporządzenia, które wchodzi w życie 28 grudnia, a które to w poniedziałkowy późny wieczór pojawiło się w Dzienniku Ustaw, stoki narciarskie będą zamknięte do 17 stycznia. Przedsiębiorcy z górskich miejscowości zarzucają rządowi narażenie na koszty i brak komunikacji.

rekompensaty za naśnieżenie stoków
Protest przedsiębiorców w Szczyrku. Foto: Facebook/Szczyrkowska-Izba-Gospodarcza

 

rekompensaty za naśnieżenie stoków
Facebook/Szczyrkowska-Izba-Gospodarcza

Właściciele stoków nie kryją irytacji. Pytają wprost “Kto odda pieniądze firmom i stacjom narciarskim, które naśnieżały ostatnie 3 tygodnie stoki”.

Na profilu Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej pojawiło się zdjęcie, które sugeruje, że rząd w ramach “tarczy 7.0” odkupi śnieg od właścicieli stoków.

Narodowy skup śniegu
Tarcza 7.0. Screen facebook/Szczyrkowska-Izba-Gospodarcza

Okazał się on jednak wyjątkowo trafiony. Podobnie do narodowego skupu kwiatów, rząd przeznaczy spore środki na rekompensaty za naśnieżenie stoków, które otworzył, by następnie z powodu pandemii zamknąć.

Będą rekompensaty za naśnieżenie stoków

W dzisiejszej rozmowie na antenie TVP Info do kwestii wsparcia dla przedsiębiorców odniosła się wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Iwona Michałek, którą na Twitterze przytoczyło MRPiT.

W programie “Minęła 8”, Iwona Michałek podkreśliła, że “trwają intensywne rozmowy z samorządami z gór i będzie pomoc tym przedsiębiorcom, którzy rzeczywiście ponieśli koszty dotyczące naśnieżania i przygotowania stoków, a okazało się, że niestety musimy zrobić ferie na początku stycznia i młodzież tam nie pojedzie”. – powiedziała wiceminister, a następnie dodała, że “będzie pomoc, nie jakaś, ale konkretna”.

Do słów Michałek odniósł się prowadzący program, który wskazał, że “Jarosław Gowin mówi, że ma 40 mld zł do wydania”.

– One są już zaplanowane, w zasadzie są już wydawane w tej chwili, bo tarcza antykryzysowa jest już wdrażana. – poinformowała Michałek i wskazała, że tylko w ciągu 3 dni przedsiębiorcy zawnioskowali już o wsparcie w postaci mikrodotacji oraz dofinansowań wynagrodzeń do pracowników na łączą kwotę około 83 mln zł.

Czytaj także: Jest rozporządzenie dotyczące “narodowej kwarantanny”. Co wolno, a czego nie wolno?

Jak dodała sekretarz stanu – Nie jest to jakaś tam pomoc, tylko to jest konkretna pomoc i 40 mld zł będzie wydane na konkretną pomoc dla branż, które zostały zapisane w ustawie – powiedziała sekretarz stanu.

Prowadzący zapytał także o to, czy właściciele stoków otrzymają pełne rekompensaty za ich naśnieżenie, jednak Michałek uznała, że nie wie, jakie to będą kwoty, ponieważ rozmowy te prowadzi Jarosław Gowin. Podkreślono jednak, że rekompensaty za naśnieżenie będą, a decyzje o kwotach zapadną w ciągu najbliższych dni.

Z całą wypowiedzią minister Michałek zapoznać się można pod tym linkiem.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji