czy rząd rozszerzy tarczę antykryzysową

Rząd rozszerzy tarczę antykryzysową o kolejne kody PKD? “Trwa analiza”

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii analizuje, czy firmy z innych branż powinny zostać objęte wsparciem w ramach tarczy antykryzysowej 6.0. 

Kilka dni temu w życie weszła tzw. tarcza antykryzysowa 6.0, dzięki której część przedsiębiorców może skorzystać ze zwolnienia z ZUS, otrzymać świadczenie postojowe oraz wnioskować o dopłaty do wynagrodzeń pracowników, a także otrzymać mikrodotację 5 tys. zł.

Od początku wielu przedsiębiorców z branż, które nie zostały wciągnięte na rządową listę, apeluje o objęcie ich firm pomocą. W piątek taki wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego popłynął także z od Rzecznika MŚP, Adama Abramowicza. Dziś o ewentualnym rozciągnięciu tarczy na kolejne branże kody PKD mówił także wicepremier Jarosław Gowin.

Rząd rozszerzy tarczę antykryzysową?

W poniedziałkowe popołudnie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii kierowane przez Jarosława Gowina poinformowało o trwającym spotkaniu, podczas którego analizowana jest sytuacja polskiej gospodarki, a także ewentualnego poszerzenia wsparcia dla firm “z kodów PKD, które dotychczas nie zostały ujęte w żadnej tarczy”.

“Zatroskana” Olga Semeniuk we wpisie MRPiT na Twitterze.

Na konieczność poszerzenia wsparcia o kolejne branże (kody PKD) uwagę zwracał kilka dni temu także rzecznik MŚP. Abramowicz w liście kierowanym do Mateusza Morawieckiego wskazywał, że “nie może być tak, że zabraniamy prowadzenia działalności, a potem pozostawiamy przedsiębiorcę samemu sobie”.

Abramowicz – były poseł PiS – wnosi do premiera, aby tarczą branżową objąć dodatkowo 36 kodów PKD. Są to m.in. 46.90.Z, 47.29.Z, 47.75.Z, 47.79.Z, 47.91.Z, 47.99.Z, czy 68.20.Z. Pełną listę kodów PKD, o których dopisanie do tarczy wnosi rzecznik MŚP, znajdziecie tutaj. Szerzej o apelu rzecznika do premiera przeczytasz w tym artykule.

Gowin o rozszerzeniu pomocy o kolejne branże

Do kwestii ewentualnego rozszerzenia wsparcia w ramach tarczy 6.0 odniósł się dziś także wicepremier Jarosław Gowin. Szef resortu rozwoju w rozmowie z “DGP” poinformował, że trwają obecnie prace nad wsparciem subregionów dotkniętych obostrzeniami. Gowin dodał także, że rząd rozważa poszerzenie tarczy branżowej o kolejne kody PKD.

– Analizujemy kod po kodzie, uzgadniamy wszystko z Ministerstwem Finansów. Jeśli chodzi o branżę turystyczną i gastronomiczną, to przygotowujemy nowe rozwiązania. […] W ostatniej ustawie covidowej wyposażyliśmy rząd w prawo rozszerzania bądź zawężania listy branż objętych pomocą w drodze rozporządzeń. Dlatego możemy na bieżąco reagować i uwzględniać możliwie dużo niuansów. – powiedział wicepremier.

Wygląda na to, że rządzący zaczynają powoli dostrzegać problem, który kryje się pod wprowadzonym ograniczeniem tarczy wyłącznie do tych branż, które zostały przez nich wybrane. Jak się bowiem okazuje, pominięto wiele firm, które są ściśle związane np. z turystyką i bez niej nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Ich jednak rządzący pod uwagę nie wzięli, a jak przekonują przedsiębiorcy “powoli się wykrwawiają i kolejnych tygodni mogą nie przetrwać”.

Czy te – i podobne – argumenty wystarczą do tego, aby na dzisiejszym spotkaniu w MRPiT powzięło decyzję o rozszerzeniu tarczy?

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook lub Twitter i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością. 

Czytaj także
Total
0
Reakcji