wsparcie dla górskich regionów

Gowin deklaruje wsparcie dla górskich regionów. Jaka pomoc dla przedsiębiorców?

W rozmowie z DGP wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców turystycznych, z regionów górskich. Pomoc ma wynieść “setki milionów”. Jednocześnie wicepremier deklaruje, że trwają prace nad poszerzeniem listy branż, które będą mogły skorzystać z nowej tarczy antykryzysowej.

Wprowadzone przez rządzących restrykcje dotyczące turystyki zimowej uderzyły w przedsiębiorców z górskich regionów z dnia na dzień. Zgodnie z zapowiedziami Adama Niedzielskiego nowe restrykcje mają obowiązywać od 28 grudnia i potrwają do 17 stycznia włącznie. Jak przekonują przedsiębiorcy z górskich regionów, skutki tych decyzji będą dla właścicieli firm tragiczne.

W wielu miejscowościach pojawiły się apele wnoszące o odejście od obostrzeń.

Protest Szczyrk
Weto dla zabijania hotelarstwa. Foto: facebook.com/Szczyrkowska-Izba-Gospodarcza
wsparcie dla górskich regionów
Najpierw ukradłeś księżyc teraz ferie. Foto: facebook.com/Szczyrkowska-Izba-Gospodarcza
wsparcie dla górskich regionów
Rządzie drogi nie bądź srogi, wpuść turystów w nasze progi. Foto: facebook.com/Szczyrkowska-Izba-Gospodarcza
wsparcie dla górskich regionów
Protest Szczyrk. Foto: facebook.com/Szczyrkowska-Izba-Gospodarcza

Jarosław Gowin zapowiada wsparcie dla górskich regionów

W rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział dziś, że rząd pracuje nad przygotowaniem wsparcia dla subregionów górskich.

– Pracujemy nad pomocą nie tylko dla przedsiębiorców. W związku z ostatnią decyzją o praktycznym zamknięciu turystyki zimowej wypracowujemy teraz plan wsparcia dla gmin górskich i całych subregionów turystycznych. Mam na myśli Podhale, Sądecczyznę, Beskid Żywiecki czy gminy sudeckie. – mówi Jarosław Gowin w rozmowie z “DGP”.

Wicepremier dodaje, że środki na to wsparcie pochodzić mają z Krajowego Planu Odbudowy, ponieważ rząd nie może czekać na środki unijne – te pojawią się dopiero w nowym roku.

– W Krajowym Planie Odbudowy przygotowaliśmy kilka projektów szerokich inwestycji publicznych w turystykę, miejscowości uzdrowiskowe itp. W świetle ostatnich obostrzeń nie możemy jednak czekać do drugiej połowy, kiedy pojawią się fundusze unijne. Przygotowujemy więc pilną pomoc ze środków krajowych. Trafi ona do samorządów. – dodaje szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Środki te trafić miałyby wpierw do samorządów, a następnie wójt, czy burmistrz danej gminy mieliby skierować je do przedsiębiorców. Gowin przekonuje bowiem, że z perspektywy ministerstwa nie da się wychwycić wszystkich przypadków firm potrzebujących wsparcia. To mogą zrobić właśnie włodarze gmin.

Na pytanie, czy środki te będą pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, o którym głośno jest w ostatnich tygodniach, wicepremier uznał, że rząd ma wypracowany mechanizm dystrybucji środków w jego ramach. Wicepremier dodał jednak, że w jego ocenie “najprostszym rozwiązaniem byłoby powiększenie tej puli o środki niezbędne na pomoc dla gmin turystycznych.”

Tarcza 6.0 może zostać powiększona o kolejne branże

W dalszej części rozmowy Jarosław Gowin dodał, że analizowana jest lista branż, które będą mogły skorzystać z nowej tarczy antykryzysowej, tzw. tarczy branżowej.

– Analizujemy kod po kodzie, uzgadniamy wszystko z Ministerstwem Finansów. Jeśli chodzi o branżę turystyczną i gastronomiczną, to przygotowujemy nowe rozwiązania. […] W ostatniej ustawie covidowej wyposażyliśmy rząd w prawo rozszerzania bądź zawężania listy branż objętych pomocą w drodze rozporządzeń. Dlatego możemy na bieżąco reagować i uwzględniać możliwie dużo niuansów. – podsumował wicepremier.

Aktualnie bowiem tarcza antykryzysowa skierowana jest do około 40 kodów PKD. Aby przedsiębiorcy mogli skorzystać ze wsparcia, muszą także wykazać spadek obrotów. O poszerzenie listy branż, do których adresowana jest rządowa pomoc, apelował w piątek do premiera Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, który w liście kierowanym do szefa rządu wskazał 36 dodatkowych kodów PKD. Więcej o tym przeczytasz w tym artykule.

Czytaj także
Total
0
Reakcji