tarcza branżowa kiedy wchodzi w życie

Nie! Tarcza branżowa nie weszła w życie w piątek 18 grudnia. Dlaczego?

Tarcza branżowa / tarcza 6.0 kiedy wchodzi w życie. Sprawdź od kiedy będziesz mógł składać wnioski o świadczenie postojowe, mikrodotację oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Na tarczę antykryzysową 6.0 czeka w Polsce kilkaset tysięcy przedsiębiorców już od wielu tygodni. Wsparcie dla firm, którym zakazano (lub mocno ograniczono) prowadzenie działalności gospodarczej związanych z drugą falą pandemii COVID-19, zagwarantował Mateusz Morawiecki.

Jeszcze podczas konferencji prasowej mówił bowiem, że pomoc dla przedsiębiorców ruszy w ciągu kilku dni. Te kilka dni zamieniły się jednak w półtora miesiąca. Nic dziwnego zatem, że wyszukiwarka Google płonie od ilości wyszukiwań haseł: Tarcza branżowa – kiedy wejdzie w życie. Od kiedy tarcza 6.0. Zwolnienie z ZUS od kiedy, itp.

Tarcza branżowa – kiedy wchodzi w życie

Z samego rana natknęliśmy się w redakcji na wiele artykułów – głównie pisanych przez jedną redakcję – które sugerowały, iż zapisy tarczy branżowej, opublikowanej 15 grudnia wchodzą w życie dziś (18 grudnia 2020 r.). W każdym z tych newsów insynuowano, iż o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, świadczenie postojowe, czy mikrodotację można wnioskować od 18 grudnia 2020 r. Niestety jest to błędna interpretacja terminów zawartych w ustawie i – zapewne niecelowe – wprowadzenie w błąd czytelników.

Sprawdźmy zatem dokładnie kiedy wchodzi w życie tarcza branżowa.

Zapisy tarczy 6.0 wejść w życie powinny (zasadniczo muszą) po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia aktu prawnego (ustawy). Taki termin vacatio legis (czasu na zapoznanie się z jej zapisami, a także przygotowanie do ew. zmian) przewidziano w przypadku danej ustawy. Ta została podpisana przez prezydenta 14 grudnia, a następnego dnia (15.12.2020 r.) została opublikowana.

Dniem wejścia w życie zapisów tarczy branżowej będzie zatem 19 grudnia, nie – jak sugerują niektóre redakcje – 18 grudnia. Wynika to z faktu, iż termin vacatio legis liczy się od dnia następnego po opublikowaniu ustawy, a nie z dniem jej publikacji, tudzież wlicza się w niego ostatni dzień vacatio legis.

Wyliczyć to można także samodzielnie, posługując się zaproponowanym przez “Infor” kalkulatorem.

O dacie wejścia w życie przepisów tarczy 6.0 informowało także samo Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Oznacza to zatem, że tarcza branżowa / tarcza antykryzysowa 6.0 wchodzi w życie z dniem 19 grudnia 2020 r. Od tego dnia przedsiębiorcy, którzy zostali przez rząd zakwalifikowani do pomocy, będą mogli składać wnioski o świadczenie postojowe, mikrodotacje, czy dofinansowanie pracowników.

UWAGA! 3-dniowe vacatio legis nie dotyczy zwolnienia z ZUS. Tutaj bowiem ustawodawcy wydłużyli ten termin do 14 dni. O zwolnienie ze składek na ubezpieczenia będzie można wnioskować zatem dopiero od 30 grudnia 2020 r.

Piszemy dla Ciebie! Dołącz do społeczności i wspieraj Bizme swoją obecnością!

Czytaj także
Total
0
Reakcji