czy tarcza zostanie rozszerzona

Rzecznik MŚP apeluje do premiera o rozszerzenie tarczy 6.0 o kolejne kody PKD

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w oficjalnych piśmie apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o objęcie rządową pomocą blisko 40 kolejnych branż. Wśród wymienionych znajduje się handel, produkcja, ale także wynajem nieruchomości czy sektor e-commerce.

Adam Abramowicz apeluje do premiera Morawieckiego o rozszerzenie tarczy branżowej o kolejne branże. W wystosowanym dziś piśmie rzecznik MŚP wskazuje, które z branż także powinny otrzymać rządową pomoc. W ocenie Abramowicza rząd musi podjąć się pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy odczuli skutki restrykcji.

– Nie może być tak , że zabraniamy prowadzenia działalności a potem pozostawiamy przedsiębiorcę samemu sobie. – napisał na Twitterze Adam Abramowicz.

W liście przesłanym do premiera Morawieckiego rzecznik MŚP wnosi o to, aby tarczą branżową objąć dodatkowo 36 kodów PKD. Są to m.in. 46.90.Z, 47.29.Z, 47.75.Z, 47.79.Z, 47.91.Z, 47.99.Z, czy 68.20.Z. Pełną listę kodów PKD, o których dopisanie do tarczy wnosi rzecznik MŚP, znajdziecie tutaj.

Abramowicz proponuje, aby w celu zmniejszenia ryzyka związanego z ewentualnym finansowaniem firm, które pomocy realnie nie potrzebują, bądź ich sytuacja nie jest spowodowana wprowadzonymi restrykcjami, jako główne kryterium ustanowić spadek obrotów o minimum 90 proc. względem analogicznego miesiąca roku ubiegłego.

Rzecznik dodaje także, że w przypadku firm, które działalność rozpoczęły w grudniu 2019 lub całym 2020 r., kryterium spadku obrotów powinno być określone “w stosunku do miesiąca sprzed złożenia wniosku i dowlnego – z 3 miesięcy poprzedzających ten miesiąc”.

Tarcza także dla firm z 2020 roku

W liście adresowanym do prezesa Rady Ministrów Abramowicz dodaje także, że pomocą rządu objęte powinny być także te firmy, które działalność swą rozpoczęły w grudniu 2019 r. oraz roku 2020. Jak wiemy z zapisów Ustawy opublikowanej 15 grudnia, firmy te, zostały pominięte przez rząd Morawieckiego, pomimo  “załapania się” na listę kodów wymienionych w tarczy 6.0. Jak? Banalnie!

Aby móc skorzystać ze wsparcia oferowanego przez rząd, przedsiębiorca prócz spełnienia kryteriów branżowych musi także wykazać spadek obrotów o minimum 40 proc. w miesiącu analogicznym do tego z 2019 r. To zaś wyklucza wszystkie te firmy, które działalność swą rozpoczęły później niż listopad 2019 r.

– Wszyscy przedsiębiorcy powinni być traktowani jednakowo, jeżeli zatem rząd przyjął założenie, że w lockdownie jesiennym będą wspierane firmy zamknięte tj. pozbawione decyzją rządu przychodu, to takie rekompensaty winni otrzymać wszyscy przedsiębiorcy, którzy udokumentują brak możliwości uzyskania przychodu z powodu wprowadzonych ograniczeń. – Pisze Abramowicz w liście adresowanym do premiera Morawieckiego.

Na zakończenie dodaje także, że “solidarność społeczna i sprawiedliwość wymaga tego, aby wszyscy ci, którzy dla dobra publicznego są w tej chwili pozbawieni całkowicie przychodu, otrzymali rekompensaty i mogli przeczekać ten trudny czas bez dramatycznych dla nich skutków”.

– Liczę na podjęcie szybkich działań, o które proszę w imieniu swoim oraz 258 organizacji z Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP – podsumowuje w swoim wystąpieniu Adam Abramowicz.

Piszemy dla ciebie! Dołącz do społeczności i wspieraj nas swoją obecnością. Facebook / Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji