narodowa kwarantanna wsparcie dla firm

Narodowa kwarantanna. Jakie wsparcie dla firm z poszkodowanych branż?

Rząd wprowadza narodową kwarantannę. Zamyka hotele, stoki i galerie handlowe. Czy będzie dodatkowe wsparcie dla branż poszkodowanych w wyniku wprowadzenia narodowej kwarantanny? Mówią o tym ministrowie, ale nie mówią nic nowego.

Od 28 grudnia br. na terenie całej Polski zaczną obowiązywać nowe obostrzenia. Całkowicie zamknięte zostaną hotele – także na gości biznesowych – stoki narciarskie – także ten z udziałami Gut-Mostowego, a także galerie handlowe. Czy poszkodowane braże będą mogły liczyć na wsparcie finansowe? Tak, ale nic nowego się nie szykuje, niż to, o czym wiemy od dawna.

Narodowa kwarantanna – jakie wsparcie dla przedsiębiorców?

Na konferencji prasowej, podczas której szef resortu zdrowia poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń padło pytanie o wsparcie dla branż, którym rząd narzuca dodatkowe restrykcje. Konkretnie chodzi o hotelarstwo, sklepy zlokalizowane w galeriach handlowych, ale także właścicieli stoków, a tym samym wielu firmom związanym z zimową turystyką.

Do tej kwestii Niedzielski odniósł się jednym zdaniem. – Tutaj szczegółowe informacje przedstawi pan premier Gowin na swojej konferencji, bo oczywiście mamy przygotowane instrumenty finansowe zabezpieczające, na zasadzie tarczy, poszczególne branże, które tymi obostrzeniami będą dotknięte.

I faktycznie. Podczas wspólnej konferencji prasowej Tadeusza Kościńskiego i Jarosława Gowina poinformowano, że branże zamknięte narodową kwarantanną otrzymają rządową pomoc. Gowin wskazał tutaj na Tarczę Antykryzysową 6.0, czyli zwolnienie z ZUS, postojowe oraz mikropożyczki – te zdaniem wicepremiera mają zacząć obowiązywać jeszcze w grudniu.

Sprawdź: Tarcza Branżowa podpisana przez prezydenta

Szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wspomniał także o przygotowywanej pomocy o wartości 40 mld zł.

– Pieniądze dla tych branż zaczną płynąć jeszcze w grudniu. Będzie to postojowe, zawieszenie ZUS i dotacje w wysokoci 5 tys. dla firm. Będzie też kolejna tarcza i będą to środki niebagatelne. Tutaj niestety nie padły żadne konkretne informacje, jednak domyślnie chodzi o Tarczę Finansową 2.0, na którą właśnie pożyczane są pieniądze m.in. z EBI poprzez emisję obligacji zabezpieczonych gwarancjami skarbu państwa.

Wicepremier dodał także, że wciąż przygotowywana jest tarcza prawna, która zapewnić ma wsparcie przedsiębiorców w dobie nadchodzącej narodowej kwarantanny.

Kilka minut temu na profilu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pojawiła się także informacja o tym, że Komisja Europejska wyraziła zgodę  na przedłużenie wszystkich dotychczasowych instrumentów wsparcia dla polskiej gospodarki. Dodano także, że jest zgoda na umorzenie w 100 proc. subwencji udzielanych w ramach Tarczy Finansowej PFR z wiosny.

Wspomniano także o tym, że wciąż trwają negocjacje dotyczące możliwości dofianansowania w wysokości 70 proc. kosztów stałych firm, najbardziej dotkniętych obostrzeniami.

Czy jednak prócz wspomnianych powyżej form pomocy, o których większość zainteresowanych przedsiębiorców wie już z listopada, rząd zamierza wprowadzić dodatkowe? Aktualnie nie toczą się na ten temat żadne rozmowy.

Bądź na bieżąco. Dołącz do społeczności przedsiębiorców i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji