odroczenie-skladek-zus-tarcza-branzowa

ZUS rekomenduje odraczanie składek w oczekiwaniu na Tarczę, ale co gdy firma się na nią nie załapie?

ZUS informuje, że przedsiębiorcy oczekujący na Tarczę Branżową mogą wnioskować o odroczenie składek za listopad, dzięki czemu na ich kontach nie powstanie zaległość. Co jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie załapie się na listę kodów PKD, która uprawnia do zwolnienia ze składek. Mamy odpowiedź ZUS.

Tysiące przedsiębiorców oczekuje na uruchomienie Tarczy Antykryzysowej 6.0 zwanej też Tarczą Branżową. Wielu z nich zastawia się nad tym co zrobić ze składkami za listopad, z których opłacania Tarcza finalnie ma ich zwolnić. We wczorajszym artykule napisaliśmy o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych dał przedsiębiorcom “instrukcję” co w tej sytuacji powinni zrobić. Rozwiązaniem ma być złożenie wniosku o odroczenie, a następnie gdy Tarcza Branżowa zostanie już wdrożona, niezbędne będzie złożenie wniosku o zwolnienie z tych składek. Taka trochę głupiego robota, ale wyjścia – jeśli chcemy skorzystać z ulgi – innego nie ma.

Odroczenie składek, a niezałapanie się na Tarczę Branżową

Tarcza Branżowa – jak sama nazwa wskazuje – adresowana jest do pewnych branż. Rząd postanowił kodami PKD określić, które firmy będą mogły liczyć na pomoc i do nich to właśnie będzie adresowane także zwolnienie z ZUS. Pełną listę kodów PKD publikowaliśmy w tym artykule. Jak wspomniała jednak wczoraj minister Olga Semeniuk, lista branż może zostać nieco zmieniona. Dojść mogą bowiem także firmy cateringowe, branża autokarowa oraz pralnie. Finalny kształt Tarczy Branżowej poznamy jednak dziś lub jutro. W tym czasie bowiem w Sejmie procedowana jest stosowna Ustawa, do której Senat zgłosił aż 450 poprawek.

Co zatem w sytuacji gdy przedsiębiorca, który już jutro powinien opłacić składki ZUS, złoży wniosek o ich odroczenie, a następnie okaże się, że nie będzie mógł skorzystać z ulgi w postaci zwolnienia ze składek? Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił na Twitterze odpowiedzieć na to pytanie przedsiębiorcom.

“Po opłaceniu zaległej #składki będzie mógł (przedsiębiorca – przypis red.) wystąpić do ZUS o odstąpienie od odsetek”.

Wychodzi zatem na to, że lepiej – nie później niż do 10 grudnia lub 15 w przypadku opłacania składek za pracowników – wystąpić o odroczenie. W najgorszym wypadku będzie trzeba opłacić te składki w późniejszym terminie, a ZUS nie naliczy z tego tytułu żadnych opłat dodatkowych. Na koncie płatnika nie powstanie także zobowiązanie przeterminowane.

ZUS dodaje jednocześnie, że w przypadku przedsiębiorców, którzy opłacą składki ZUS za listopad, a Tarcza Branżowa zwolni ich z tego obowiązku, to na ich koncie powstanie nadpłata.

Czytaj także: Komisja Europejska wyraziła zgodę na Tarczę Finansową dla mikro i małych przedsiębiorców. Kiedy ruszą subwencje?

Przedsiębiorco! Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności i wspieraj nas swoją obecnością na Facebook lub Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji