kiedy ruszy tarcza finansowa 2.0

Jest zgoda Komisji Europejskiej na Tarczę Finansową 2.0 Kiedy ruszy wsparcie dla firm?

Komisja Europejska – choć jeszcze nieoficjalnie – wyraziła zgodę na uruchomienie tzw. Tarczy Finansowej 2.0 dla mikro, a także małych i średnich przedsiębiorców. W przypadku tych drugich Polska musiała nieco negocjować. Kiedy ruszy Tarcza Finansowa 2.0?

Zapowiadana przez premiera Mateusza Morawieckiego Tarcza Finansowa 2.0 ma wesprzeć przedsiębiorców z 38 branż, a dokładniej 38 kodów PKD. Od nich bowiem zależy, czy przedsiębiorca będzie mógł wnioskować o wsparcie. Pełną listę tych kodów wymieniliśmy w tym artykule. Zgodnie z założeniami Tarczy Finansowej 2.0. firma, która odnotuje minimum 30-procentowy spadek obrotów, będzie mogła wnioskować o rekompensaty w wysokości do 70 proc. spadku obrotów. Co istotne – jak donosi portal Interia – Komisja wyraziła zgodę na określanie spadku obrotów na podstawie prognoz. Postawiła jednak warunek, który skraca okres brany pod uwagę w przypadku wypłaty rekompensat. Firma będzie mogła wnioskować bowiem o wsparcie na podstawie prognoz za 5 miesięcy, czyli od listopada do marca, zamiast – jak zakładano wcześniej – do końca kwietnia.

Kiedy ruszy Tarcza Finansowa 2.0?

Na wsparcie dla przedsiębiorców czekają przede wszystkim właściciele firm gastronomicznych i turystycznych, ale także branża autokarowa, przedstawiciele kultury oraz sektor fitness. To im – choć nie tylko – rząd mocą rozporządzenia uniemożliwił prowadzenie działalności gospodarczych. W związku z tym tysiące przedsiębiorców w całej Polsce od kilku tygodni zadaje sobie pytanie kiedy ruszy Tarcza Finansowa 2.0?

Jeśli informacje przekazane przez portal Interia się potwierdzą, Tarcza Finansowa 2.0 mogłaby zostać uruchomiona w połowie stycznia 2021 r. O komentarz poproszono Pawła Borysa, szefa Polskiego Funduszy Rozwoju – spółki odpowiedzialnej za przygotowanie Tarczy Finansowej.

– Mogę jedynie potwierdzić, że uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na Tarczę Finansową 2.0 w grudniu jest wysoce prawdopodobne. Tym samym zgodnie z planem start udzielania subwencji powinien nastąpić 15 stycznia – powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności przedsiębiorców i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji