tarcza branżowa od kiedy

Rząd rozszerza Tarczę Branżową o kolejne kody PKD. Tylko kiedy ona w końcu ruszy?

Na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu posłowie mają wrócić do tematu Tarczy Branżowej, która w pierwotnych założeniach obejmowała 38 kodów PKD. Jak informuje jednak Olga Semeniuk, liczba ta może zostać nieznacznie zwiększona. Skorzystać będą z niej mogli prawdopodobnie także właściciele pralni, firm cateringowych oraz z branży autokarowej. Ale kiedy faktycznie Tarcza Branżowa w końcu ruszy?

Olga Semeniuk odpowiadała dziś na pytania redaktora Money dotyczące Tarczy Branżowej. Na pierwszy ogień poszła kwestia terminu, ponieważ temat wsparcia dla przedsiębiorców przewija się niezmiennie od kilku tygodni. Do dziś jednak żaden z zamkniętych biznesów, nie otrzymał jeszcze obiecanego przez rządzących wsparcia.

Tarcza Branżowa – kiedy ruszy pomoc dla przedsiębiorców

Na pytanie o to kiedy Tarcza Branżowa zostanie uruchomiona, Olga Semeniuk powiedziała, że liczy na to, iż wszystkie niezbędne etapy uda się przeprocesować szybko, ale są to “prace wielogodzinne”. – Mam nadzieję, że uda nam się to najszybciej jak to możliwe zrealizować. Ale ten proces trwa i proszę też pamiętać te 450 poprawek, które zostały wprowadzone w Senacie, muszą też zostać przerobione, zaopiniowane. To są prace wielogodzinne” – wskazała wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii.

Semeniuk dodała jednocześnie, że te firmy, które zostały wskazane za pomocą kodów PKD jeszcze pod koniec października, mogą liczyć na to, że adresowana do nich pomoc będzie obowiązywać wstecz, tj. od 1 listopada. Przedsiębiorcy, którzy kwalifikują się do Tarczy Branżowej nie muszą zatem opłacać składek ZUS za listopad. – Zgodnie z tym co zapowiedział pan premier Mateusz Morawiecki, ta tarcza będzie funkcjonowała od pierwszego listopada.

Kolejne kody PKD dołączą do Tarczy Branżowej

W pierwszej odsłonie projektu Tarczy Branżowej pomoc kierowana miała być do firm, których głównym kodem PKD był jeden z wybranych przez rządzących. Pełną listę kodów PKD dla z Tarczy Branżowej publikowaliśmy w tym artykule. Dziś wiceminister poinformowała, że do wytypowanych wcześniej branż dołączą kolejne. Będą to m.in. catering, branża autokarowa oraz usługi pralnicze. Projekt Ustawy z naniesionymi przez Senat poprawkami w najbliższą środę trafić ma pod obrady Sejmu.

Tarcza Branżowa – na co mogą liczyć przedsiębiorcy

Na jakie wsparcie będą mogli liczyć przedsiębiorcy w ramach Tarczy Branżowej? Zgodnie z projektem ustawy, będą to m.in. zwolnienie ze składek ZUS za listopad, świadczenie postojowe, a także mikrodotacja w wysokości 5 tys. zł. Odnośnie zwolnienia z konieczności składek ZUS to z uwagi na przedłużającej się prace nad Tarczą, przedsiębiorcy masowo zadawali w ostatnich dniach pytania, czy mają opłacać składki, skoro Tarcza jeszcze nie weszła w życie. Dziś wątpliwości te rozwiała zarówno wiceminister Semeniuk, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Więcej na temat składek ZUS za listopad przeczytasz w tym artykule.

Bądź na bieżąco. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji