składki zus za listopad opłacać czy nie

Tarcza branżowa jeszcze nie weszła w życie. Co zatem ze składkami ZUS za listopad?

Składki ZUS za listopad, a tarcza branżowa. Czy przedsiębiorcy muszą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za listopad, skoro rząd zapowiedział zwolnienie ich z tego obowiązku? Mamy odpowiedź ZUS-u.

Tarcza branżowa – skierowana do określonych kodów PKD – zakłada m.in. dofinansowanie wypłat dla pracowników, świadczenie postojowe oraz zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS. Rzecz w tym, że nie weszła ona jeszcze w życie, a składki ZUS za listopad trzeba za chwilę zapłacić. Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników opłacić je muszą do 10 grudnia, zatrudniający do 15 tego miesiąca. Daty te zbliżają się wielkimi krokami, a wielu przedsiębiorców wciąż nie ma pewności.

Składki ZUS za listopad. Opłacać, czy wnosić o zwolnienie?

Wątpliwości przedsiębiorców postanowił rozwiać właśnie rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Paweł Żebrowski. – Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad, i nie wiedzą, czy mają opłacać składki, czy nie, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc – zapewnił w rozmowie z PAP Paweł Żebrowski, a następnie dodał, że płatnik, który złoży wniosek przed terminem płatności, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Wnioski mają być rozpatrywane w możliwie najkrótszym terminie, jednak wszystko zależy od tego, kiedy tarcza branżowa wejdzie w życie.

To koniec umów o dzieło? Ten rejestr ZUS nie pozostawia złudzeń

– Nasza propozycja wynika z tego, że tarcza branżowa wciąż nie weszła w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Dzięki złożeniu wniosku, płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy branżowej nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów – dodał rzecznik ZUS.

Trzeba pamiętać jednak, że nie wszyscy przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS. Ulga ta adresowana jest bowiem do ściśle określonych przez rządzących kodów PKD. Zapoznać się z nimi możesz w tym artykule.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością!

Czytaj także
Total
0
Reakcji