Dofinansowanie na przebranżowienie

Rząd oferuje dofinansowanie na przebranżowienie. Przedsiębiorcy nie kryją irytacji i zbulwersowania

Dofinansowanie na przebranżowienie to jeden z pomysłów rządu na walkę z kryzysem. Przedsiębiorcy nie pozostawiają na nim suchej nitki. Zarzucają rządowi brak kompetencji i arogancję.

W piątek 6 listopada Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Prócz zwolnienia z ZUS, czy świadczenia postojowego znalazło się tam także dofinansowanie na przebranżowienie. Do oferowanego pakietu na antenie TVP odniósł się także wiceminister finansów Piotr Patkowski, którego słowa ministerstwo zacytowało na Twitterze.

Z restauratora na lekarza

Do pomysłu rządu natychmiast odnieśli się internauci – głównie przedsiębiorcy – zarzucając Patkowskiemu, że pomysł jest irracjonalny, a wręcz bulwersujący. Pojawiły się głosy, że to rząd powinien się przebranżowić, a wiceminister finansów nie ma żadnej wiedzy o prowadzeniu firmy i nie powinien wypowiadać się w tak ważnej dla wielu osób kwestii.

– Jakie to mądre słowa. Która branża daje możliwości rozwoju i zarabiania wg Ministra Finansów? – pytał Piotr z Podkarpacia.

– Przebranżowić się? Spoko. Za miesiąc mogłabym być chirurgiem. Z budowy, na blok operacyjny. To będzie coś! – ironizuje Katarzyna.

Większość komentarzy nie jest tak “delikatna”, a z uwagi na ich niecenzuralny zwykle charakter, nie możemy ich przytoczyć.

Na słowa Patkowskiego zareagował także ekonomista Aleksander Łaszek, który zarzuca rządowi, że ten nie przygotował dla przedsiębiorców żadnych rozwiązań, choć wiedział o nadchodzącej drugiej fali pandemii.

Dofinansowanie na przebranżowienie

To, że Mateusz Morawiecki poinformował o pakiecie wsparcia, nie oznacza, że ten jest już dla przedsiębiorców osiągalny. Aktualnie bowiem żaden z 10 wymienionych punktów nie został jeszcze wdrożony, a część firm nie pracuje przecież nawet od trzech tygodni. Kiedy ruszą pierwsze mechanizmy ratujące gospodarkę? O tym niestety ani Mateusz Morawiecki, ani żaden z reprezentantów rządu jeszcze nie wspomina.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dofinansowania na przebranżowienie, które stało się obiektem drwin i zamiast przedsiębiorców uspokoić, spowodowało tylko pogorszenie nastrojów. Rąbka tajemnicy uchylił w tej sprawie Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Marczuk, odnosząc się do “nowej” Tarczy PFR wypunktował jej podstawowe elementy. W jednym z nich – jako dofinansowanie na przebranżowienie – Marczuk podaje kwotę 40 tys. zł.

Nie ma jednak żadnych informacji o tym, kiedy takowe dotacje miałyby ruszyć. Z nieoficjalnych źródeł wiemy jednak, że najbardziej prawdopodobnym terminem będzie styczeń 2021 r.

Dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook lub Twitter i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością!

Czytaj także
Total
0
Reakcji