wsparcie dla gastronomii

Kilka godzin przed lockdownem gastronomii rząd dopiero “konsultuje” wsparcie dla firm

Od soboty 24 października wszystkie lokale gastronomiczne mocą rozporządzenia zostają zamknięte. Przedsiębiorcy postawieni przed faktem pozostali bez żadnego wsparcia. Ministerstwo deklaruje pomoc, ale dopiero trwają w tej sprawie konsultacje.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki poinformował o nałożeniu na lokale gastronomiczne najwyższych z dostępnych restrykcji. Mianowicie od soboty wszystkie bary i restauracje zostaną zamknięte. Dozwolona będzie wyłącznie sprzedaż żywności na wynos.

Przedsiębiorcy z tego sektora gospodarki – podobnie jak branża fitness – mają raptem kilkanaście godzin na “dostosowanie” się do tej sytuacji. Konferencja zakończyła się bowiem o godzinie 12:00, a lockdown gastronomii rozpocznie się o północy.

Wszystko z troską o obywateli, seniorów i gospodarkę?

Wprowadzone dziś restrykcje nałożone na branżę gastronomiczną, a w zasadzie jej całkowity lockdown są wynikiem znacznych przyrostów zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało bowiem dziś o ponad 13 tys. nowych zakażeń. Wczoraj było ich ponad 12 tys. Trend ten – jak zaznacza Adam Niedzielski – trzeba “wypłaszczyć”. Stąd też tak rygorystyczne decyzje związane z lokalami gastronomicznymi, a wcześniej branżą fitness, basenami, czy weselami. To tam bowiem – w ocenie rządzących – dochodzi do największej ilości zakażeń.

Nie potwierdza tego co prawda żadna konkretna dokumentacja, pozostaje zatem wierzyć, że rządzący mają takie dane i na ich podstawie podejmują decyzje o nie lockdownie.

Wsparcie dla gastronomii? “Coś będzie”

Podstawowym elementem zamykania pewnych sektorów gospodarki wydawać by się mogło, będzie przede wszystkim zaplanowanie i przygotowanie uprzednio odpowiedniego wsparcia dla przedsiębiorców mocno nadwyrężonych przeciągającą się pandemią koronawirusa.

Rzecz w tym, że ani Mateusz Morawiecki, ani Jarosław Gowin, ani żaden inny przedstawiciel rządu nie przedstawił, póki co, żadnych informacji o tym, na jaką pomoc mogą liczyć reprezentanci branży gastronomicznej. W kilka minut po zakończeniu konferencji prasowej pojawił się jedynie wpis na profilu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Techonologii sugerujący, iż trwają właśnie konsultacje dotyczące sektorowego wsparcia dla firm.

Oznacza to, że przedsiębiorcy z sektora na takowe wsparcie liczyć będą mogli, jednak aktualnie nie padają żadne konkretne informacje.

Czytaj także
Total
0
Reakcji