ozusowanie umów o dzieło

Ozusowanie umów o dzieło. Wicepremier jest “kategorycznie przeciwny”

Jarosław Gowin: Jestem kategorycznie przeciwny ozusowaniu umów o dzieło. To jest praca twórcza i powinna być opodatkowana na dotychczasowych zasadach – powiedział w środę 7 października. Wicepremier nie pozostawia jednak wątpliwości co do umów zlecenie.

Oskładkowanie umów zlecenie

W środowy poranek Jarosław Gowin był gościem programu Tłit w portalu WP. Zapytany o to, czy jest za oskładkowaniem umów cywilnoprawnych wskazał, że kierunek poruszanych w ostatnich dniach zmian jest nieuchronny.

– Epidemia pokazała, że to, co jest nazywane umowami śmieciowymi w sytuacjach gwałtownego załamania gospodarki, w sytuacjach takich jak pandemia, jest zagrożeniem dla pracowników – powiedział Gowin cytowany przez serwis prawo.pl.

Wicepremier dodał jednocześnie, że ewentualne pytanie nie powinno dotyczyć tego, czy iść w kierunku oskładowania umów, tylko kiedy powinno do tego dojść.

Minister poinformował także, że niebawem kwestia ta będzie analizowana na posiedzeniu całego rządu, a decyzje – jak sądzi – zapadną już wkrótce.

Ozusowanie umów o dzieło. Gowin “kategorycznie przeciwny”

W dalszej części rozmowy wicepremier podkreślił jednak, że on sam jest zdecydowanie przeciwny ozusowaniu umów o dzieło. Jak wskazał, stoją one za pracą twórczą i nie powinno się ich obciążań dodatkowymi składkami.

– Jestem kategorycznie przeciwny ozusowaniu umów o dzieło. To jest praca twórcza i powinna być opodatkowana na dotychczasowych zasadach – przekonywał Jarosław Gowin.

Gowin wskazał także, że w jego ocenie koszty pracy w Polsce są niewspółmiernie wysokie i w niedalekiej przyszłości będzie proponował rozwiązania, które wyjdą naprzeciw potrzebom przedsiębiorców.

Odnosząc się do coraz częstszego wysyłania pracowników przez firmy na samozatrudnienie, wicepremier zaznaczył, że rząd będzie monitorował sytuację i wdrażał takie rozwiązania, które będą chroniły zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników. Będą one jednak adekwatne do tempa i skali rozwoju kryzysu gospodarczego. Bowiem – jak zaznaczył Jarosław Gowin na zakończenie – “Ten kryzys jest dopiero przed nami”.

Więcej o oskładkowaniu umów śmieciowych przeczytasz na stronach Bizme.pl

Dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Total
0
Reakcji