estoński cit dla małych firm

Estoński CIT. Duża zmiana dla małych firm. Ministerstwo Finansów robi krok w dobrą stronę i luzuje kryteria

Estoński CIT dla małych firm. Po konsultacjach z biznesem Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie zmian, dzięki którym większa ilość spółek będzie mogła skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania. Prócz wysokości obrotów MF zdecydowało poluzować kryteria dotyczące zatrudnienia. “Honorowane” będą umowy cywilnoprawne, a mały podatnik nie będzie musiał zatrudniać wymaganych trzech osób.

Zmiany w estońskim CIT

Kilkanaście dni temu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że estońskim CIT objęte zostaną także te spółki, których roczny obrót przekracza 50 mln zł. To dobra wiadomość przede wszystkim dla dużych firm, które będą chciały rozpocząć inwestycje w Polsce. Dzięki brakowi opodatkowania zysków spółki do czasu ich wypłaty przez wspólników gospodarka ma “ruszyć z kopyta” w kolejnych latach. Aktualna wysokość obrotów, które spółka może generować, aby skorzystać z estońskiego CIT, wynosi 100 mln zł.

Czytaj więcej: Estoński CIT dla dużych firm. Premier zapowiedział zmiany

Estoński CIT – ilość pracowników zmniejszona do jednego

Jednym z zaporowych kryteriów dla małych firm – przede wszystkim startupów – była jednak minimalna ilość zatrudnionych na etacie osób. Aby spółka mogła skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania estońskim CIT, musiałaby zatrudniać minimum trzech pracowników na umowę o pracę. To – jak pisaliśmy kilka tygodni temu – w ocenie ekspertów było “zaporowym kryterium” dla wielu mikro i małych podmiotów.

To zaporowe kryterium dla wielu małych firm, także startupów, które opierają się na innowacyjnych działaniach właścicieli. Oczywiście mogą przyjąć pracowników, ale to kosztowna sprawa (składki, podatki), a także dużo formalnych obowiązków.

– mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.

Ministerstwo Finansów poinformowało właśnie, że kryterium to zostanie zmienione i od przyszłego roku, aby skorzystać z estońskiego CIT, mały podatnik może zatrudniać tylko jednego pracownika. W dalszym ciągu jednak osobą tą nie może być wspólnik danej spółki.

WAŻNE! Zapowiadana zmiana dotyczy wyłącznie pierwszego roku podatkowego. W kolejnych latach zatrudnienie w spółce musi zostać zwiększone do pierwotnych kryteriów, czyli 3 pracowników etatowych.

Estoński CIT. Także umowy cywilnoprawne

Kolejną niezwykle istotną – zwłaszcza w dobie pandemii – zmianą dotyczącą wymagalnego zatrudnienia jest rodzaj umowy. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, aby spełnić warunki uprawniające do skorzystania z estońskiego CIT od spółki nie będą wymagane umowy o pracę. Honorowane będą bowiem także umowy cywilnoprawne, jednak do określonej kwoty. Tej MF jeszcze niestety nie podało.

Więcej o estońskim CIT przeczytasz w Bizme.pl

Czytaj także
Total
0
Reakcji