dotacje na kapitał obrotowy Mazowsze

Dotacje na kapitał obrotowy Mazowsze. Samorząd podsumował wyniki naboru

Dotacje na kapitał obrotowy Mazowsze – padły dane z pierwszego konkursu. Samorząd województwa podsumował właśnie wyniki naboru wniosków na dotacje na kapitał obrotowy. Bezzwrotne wsparcie otrzyma ponad 1200 podmiotów, ale tylko z kilku – wybranych przez marszałka – branż. Łączna kwota, która zasili kieszenie przedsiębiorców z Mazowsza to blisko 50 mln zł.

Nabór wniosków na dotacje na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców z woj. mazowieckiego trwał od 30 lipca do 7 sierpnia br. W tym czasie właściciele mazowieckich firm złożyli łącznie 2,1 tys. wniosków. Podstawowym kryterium, które postawił marszałek województwa, był spadek obrotów o min. 50 proc. względem analogicznego miesiąca 2019 r.

Dotacje na kapitał obrotowy mazowieckie – tylko kilka branż otrzymało wsparcie

Wnioski składać mogli wyłącznie przedsiębiorcy z branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, wystawienniczo-targowej oraz artystycznej, co spotkało się ze sporym oburzeniem reprezentantów innych sektorów gospodarki z województwa mazowieckiego. Zarzucali oni samorządowi Mazowsza nierówne traktowanie firm oraz porównywali decyzję samorządu do “Kult”-owej już piosenki Kazika – “Twój ból jest lepszy niż mój“.

– Pandemia COVID-19 postawiła cały świat przed ogromnym wyzwaniem społeczno-gospodarczym. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy z branży turystycznej, hotelarskiej, konferencyjnej, artystycznej i gastronomicznej, których mimo odmrożenia gospodarki wciąż dotyczą duże ograniczenia w funkcjonowaniu – argumentuje decyzję marszałek Adam Struzik.

Kto pierwszy ten lepszy? Nie na Mazowszu

Co istotne, wprowadzone przez samorząd województwa kryteria wyeliminowały zasadę “kto pierwszy ten lepszy”, dzięki czemu udało się uniknąć sytuacji zbliżonej do tej, która miała miejsce w innych województwach. Przypomnijmy bowiem choćby aferę grantową z Wielkopolski, która z uwagi na absurdalną z punktu widzenia przedsiębiorców zasadę, “zmusiła” ich do wykorzystania botów à la snajper dotacji.

Jak zaznacza Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych – Każdy wniosek złożony w terminie został poddany ocenie spełniania wymogów ubiegania się o dofinansowanie. Frankowski dodaje także, że ponad połowa wniosków złożona została przez jednoosobowe działalności gospodarcze.

Dotacje na kapitał Mazowsze – na co pójdzie blisko 50 mln zł?

Bezzwrotną dotację na kapitał obrotowy, przedsiębiorcy przeznaczyć mogą przede wszystkim na zaspokojenie bieżących potrzeb. Zaliczyć do nich mogą m.in. wynagrodzenia pracowników, pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych, pokrycie zobowiązań handlowych, zaległych faktur, kosztów użytkowania infrastruktury czy zakupu towarów.

Czytaj także: Pandemia zadłuża przedsiębiorców. Coraz więcej płatników ma zaległości w ZUS

Samorząd województwa mazowieckiego przypomina jednocześnie, że wciąż dostępne są m.in. pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców “Jeremie 2”, jednak – jak przystało na pożyczkę – należy ją zwrócić. Więcej o pożyczkach płynnościowych dla przedsiębiorców przeczytasz na stronach Bizme.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością. 

Czytaj także
Total
0
Reakcji