pożyczka płynnościowa

Pożyczka płynnościowa znów dostępna dla przedsiębiorców. W tych województwach ruszyły nabory

Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował właśnie listę instytucji finansujących, które poprowadzą nabory wniosków na pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców. To już trzecia odsłona jednego z najpopularniejszych programów pomocowych dla właścicieli firm w kryzysie, realizowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W tych województwach pożyczka płynnościowa jest znów dostępona – stała aktualizacja.

Zapowiadane przez minister Jarosińską-Jedynak dodatkowe 1,1 mld zł. właśnie zostało odblokowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Środki trafić mają do tych przedsiębiorców, którzy w wyniku pandmii COVID-19 utracili płynność finansową lub znaleźli się w sytuacji ekonomicznej, która zagraża ich dalszym losom.

Pożyczki płynnościowe – miliard to za mało

Na przeprowadzone dotąd “konkursy” – tak bowiem BGK określa nabory wniosków na pożyczki płynnościowe – przeznaczono łącznie przeszło miliard zł. Przy każdorazowym odblokowywaniu kolejnych milionów, pula zawsze okazywała się zbyt mała, względem ilości potrzebujących wsparcia firm. Dlaczego?

Przede wszystkim z uwagi na to, że pożyczka traktowana jest jako element pomocy publicznej, przez co warunki finansowania są mocno preferencyjne. Przedsiębiorcy, którzy spełnią wymagane kryteria, mogą liczyć m.in. na brak oprocentowania pożyczki, brak opłat dodatkowych, karencję w spłacie, wakacje kredytowe oraz szybką wypłatę środków.

Do minusów – de facto ogromnych – redakcja Bizme.pl zaliczyła m.in.:

  • Stos dokumentów, które musi złożyć właściciel firmy – w przypadku małej spółki z o.o. instytucja finansująca oczekiwała łącznie 75 stron dokumentów, których poziom skomplikowania oszacowaliśmy w porozumieniu z kadrową i księgową na 8 w 10-stopniowej skali;
  • długi czas oczekiwania na decyzję – na przykładzie opisywanej firmy, przedsiębiorca na decyzję oczekiwał łącznie 6 tygodni;
  • weksel in blanco, który złożyć musi właściciel firmy poddając się tym samym “wyrokowi osobistemu” w przypadku plajty przedsiębiorstwa;
  • całkowity brak wsparcia podczas przygotowywania dokumentacji;
  • niezwykle krótki czas na wypełnienie dokumentów z uwagi na panującą zasadę “kto pierwszy ten lepszy“.

I to właśnie punkt ostatni budzi w przedsiębiorcach największe oburzenie. Wprowadzona bowiem zasada polegająca na przysłowiowym wyścigu szczurów prowadzi do nierównej walki o wsparcie w postaci pożyczek płynnościowych. Z naszych obserwacji wynika bowiem, że średni czas przyjmowania wniosków przez pośredników wybranych przez BGK to 48 godzin! W tym czasie instytucje te otrzymują kilkadziesiąt / kilkaset wniosków od przedsiębiorców potrzebujących wsparcia. Następnie nabór zostaje wstrzymany z uwagi na przekroczoną alokację.

Więcej o bijących rekordy pożyczkach płynnościowych dla przedsiębiorców przeczytasz m.in. w tych artykułach.

Pożyczka płynnościowa – ruszają nowe nabory

Ostatnie nabory wniosków na nieoprocentowane pożyczki dla firm zakończyły się w lipcu br. W sierpniu zaś, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ustami jego szefowej, Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak poinformowało, że resort zamierza przeznaczyć na nie dodatkowe 1,1 mld zł.

Po 6 tygodniach Bank Gospodarstwa Krajowego – orgaznizacja operująca – powolutku ujawnia listę nowych pośredników, do których głodni wsparcia przedsiębiorcy mają kierować wnioski. Niestety – podobnie jak w poprzednich konkursach – nie odbyło to się poprzez opublikowanie jednej zbiorczej listy z wykazem instytucji, a co kilkudniową aktualizacją regionalną.

Pożyczka płynnościowa – tu ruszyły już nabory wniosków

Tym samym, dzięki stałemu monitorowaniu będziemy na bieżąco aktualizować listę tych instytucji pośredniczących, do których przedsiębiorcy z poszczególnych województw kierować powinni swoje wnioski.

Czytaj także: Będą kolejne dotacje na kapitał obrotowy. Zapowiada je minister Jarosińska-Jedynak

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji