czy będą kolejne tarcze dla przedsiębiorców?

Czy będą kolejne tarcze dla przedsiębiorców? Wicepremier stawia sprawę jasno

Właściciele firm, którzy zastanawiają się, czy będą kolejne tarcze dla przedsiębiorców, muszą liczyć już wyłącznie na siebie. Jasno podkreśliła to właśnie wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Kolejne tarcze dla przedsiębiorców wykluczone

Na wczorajszej konferencji prasowej wicepremier i minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz potwierdziła stanowisko, które reprezentuje w ostatnich tygodniach rząd. Zgodnie z maksymą, którą po odblokowaniu gospodarki wygłosiła wicepremier “koniec tarcz, czas na miecze”, rząd nie zamierza wyciągać już pomocnej ręki do przedsiębiorców. 

Nie mamy lockdownu, nie mamy żadnego sektora, który dziś jest wyłączony w trybie ustawowym czy też dlatego, że w innych państwach został on zamknięty. Nie planujemy przedłużenia tych instrumentów, które działały w kwietniu, maju i czerwcu – mówiła Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej na ImpactCEE.

Mimo – jak zauważyła wicepremier – największego kryzysu od lat dwudziestych – nadszedł czas na inwestycje.

– Dziś mówimy o instrumentach, które będą uruchomieniem środków płynnościowych, ale w inny sposób – czy to za sprawą zamówień publicznych, czy to za sprawą Funduszu Inwestycji Lokalnych, czy też za sprawą ulg podatkowych, jakie przygotowujemy w ramach ulgi na robotyzację i automatyzację – dodała.

Wychodzi zatem na to, że mikro tarcza dla turystyki, którą dwa dni temu podpisał prezydent Andrzej Duda, jest ostatnią ze wdrożonych przez rząd form pomocy dla przedsiębiorców w czasie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19.

Wsparcie firm w czasie lockdownu

Jak zaznacza podległy Emilewicz resort rozwoju, dzięki tarczy antykryzysowej do przedsiębiorców powędrowało wsparcie na przeszło 135 mld zł. (stan na dzień 4 września).

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Rozwoju, na wsparcie z tarczy antykryzysowej złożyły się przede wszystkim zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe o łącznej wartości ponad 22 mld zł. Ponad 25 mld zł. wyniosły dofinansowania dla pracowników i mikropożyczki.

Subwencje z Tarczy Finansowej pochłonęły 60,49 mld zł, a na wsparcie z ARP wyłożono 62,8 mld zł. Dodatkowe 27 mld stanowi zabezpieczenie kredytów BGK.

Dołącz do społeczności przedsiębiorców i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością na Facebook i Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji