mikrotarcza dla turystyki

Mikro tarcza dla turystyki podpisana przez prezydenta. Co wnosi dla branży?

Mikro tarcza dla turystyki uchwalona kilka dni temu przez sejm, została podpisana właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Sprawdzamy co nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19 wniesie dla firm z sektora.

Szeroko komentowana nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19 ma za zadanie chronić i wspierać przedsiębiorców z branży turystycznej w kolejnych miesiącach pandemii COVID-19. Przez wprowadzane mniejsze, bądź większe restrykcje oraz z uwagi na ogólne pogorszenie nastrojów zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, firmy z branży turystycznej cierpią cały czas. Wielu przedsiębiorców wciąż nie może prowadzić działalności na skalę porównywalną z tą sprzed pandemii. Inni – a są ich tysiące – nie prowadzą działalności praktycznie wcale.

Mikro tarcza dla turystyki ratunkiem dla firm w kryzysie?

Mikro tarcza, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w dniu wczorajszym ma za zadanie chronić firmy z sektora przed upadłościami. Nowelizacja ustawy zakłada przedłużenie zwolnienia z ZUS i dalszą wypłatę świadczenia postojowego. Branża apelowała co prawda o większe możliwości wsparcia, ale rząd nie przychylił się do nich podczas rozmów. Informowała o tym także minister Jadwiga Emilewicz jeszcze w wakacje.

NIE PRZEGAP! ZUS kontroluje przedsiębiorców. Za wyłudzenie postojowego grozi 8 lat więzienia

Dzięki senackim poprawkom przedsiębiorcy zyskali dodatkowy miesiąc, którym objęte będą zwolnienia z ZUS oraz niższy o 5 proc. wymagany spadek obrotów. Przypomnijmy bowiem, że pierwsza wersja mikro tarczy zakładała wymagany 80-procentowy spadek obrotów, aby firma mogła skorzystać z rozwiązań pomocowych. Aktualnie stanęło na 75 proc, co – wg. wielu przedsiębiorców – jest i tak zaporowym kryterium.

Mikro tarcza dla turystyki – dwa fundusze wpierające

Ostatecznie prócz wspomnianych powyżej rozwiązań, w mikro tarczy dla turystyki pojawiły się także dwa fundusze, które mają wspierać firmy w kolejnych latach. Pierwszy z nich Turystyczny Fundusz Zwrotów ma być odpowiedzialny za wypłatę zwrotów dla tych klientów, którzy odmówili przyjęcia voucherów na inne imprezy turystyczne organizowane w późniejszym – popandemicznym – czasie.

Firmy, które skorzystają z funduszowych pieniędzy, będą musiały je zwrócić w terminie 72 miesięcy, począwszy od kwietnia 2021 r. Budżet Turystycznego Funduszu Zwrotów to 300 mln zł.

Drugim z “pomocowych” funduszy określonych w mikro tarczy dla turystyki jest Turystyczny Fundusz Pomocowy. Skarb Państwa nie dołoży do niego złotówki. Środki, które go zasilą, mają pochodzić bowiem ze składek firm z branży. Fundusz ma być swego rodzaju reasekuracją na wypadek “poważnych kłopotów” rynku.

Dołącz do Bizme.pl na Facebook lub Twitter i wspieraj redaktorów – przedsiębiorców swoją obecnością!

Czytaj także
Total
0
Reakcji