nowe dotacje na kapitał obrotowy

Będą nowe dotacje na kapitał obrotowy. Jarosińska-Jedynak komentuje aferę grantową

Doskonała wiadomość dla przedsiębiorców z całej Polski. Komisja Europejska szykuje dodatkowe 3 mld euro. na pomoc dla polskich firm w czasie kryzysu. Część tej kwoty trafić ma na “nowe” dotacje na kapitał obrotowy dla mikro i małych firm. A przynajmniej tak zakłada minister funduszy i polityki regionalnej.

Tematy w artykule: nowe dotacje na kapitał obrotowy, Komisja Europejska, Minister Jarosińska-Jedynak, fundusze unijne.

Do dziś nie milkną echa po ekspresowo przeprowadzonych naborach na dotacje na kapitał obrotowy w kilku województwach. W przypadku opisywanego już przez nas kilkukrotnie woj. wielkopolskiego nabór wniosków zakończył się po minucie, a sprawa – podobnie jak w lubelskim – trafiła do prokuratury. W trwających nierzadko kilkadziesiąt sekund naborach, dotacje otrzymywali tylko nieliczni przedsiębiorcy, a w ich ocenie zasada “kto pierwszy ten lepszy”, jest niesprawiedliwa i nie powinna mieć miejsca w przypadku wsparcia dla firm w kryzysie spowodowanym COVID-19.

Afera grantowa komentarz minister funduszy

W wywiadzie udzielonym dziennikarzowi portalu “Money” do sprawy ekspresowo przeprowadzanych naborów na dotacje na kapitał obrotowy odniosła się minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Na pytanie o to, czy procedur przyznawania dotacji nie należy zmienić, minister przerzuciła odpowiedzialność za afery grantowe na Marszałków podkreślając, że za programy odpowiadają Marszałkowie województw i wszystko zależy od tego, w jaki sposób został przygotowany konkurs na dotacje na kapitał obrotowy.

Dodała jednocześnie – nieco broniąc samorządy – że należy pamiętać o tym, iż środki na dotacje na kapitał obrotowy dla mikro i małych przedsiębiorców pochodziły z “resztek” Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014 – 2020. To zaś powodowało, że środków było mniej niż potrzebujących przedsiębiorców.

Minister przekonywała jednocześnie, że zarzuty stawiane przez przedsiębiorców m.in. w mediach społecznościowych dotyczące ew. kolesiostwa są bezpodstawne i nie ma możliwości, aby środki przeznaczone na dotacje trafiły do osób związanych z organizatorami konkursów. “Na pewno nie było tak, że kombinowali, znajomi dostali” – dodała minister.

Będą środki na nowe dotacje na kapitał obrotowy

Problem dotacji na kapitał obrotowy i samej afery grantowej dostrzegła także Komisja Europejska, która zamierza przeznaczyć dodatkowe 3 mld euro. na wsparcie Regionalnych Programów Operacyjnych, a ministerstwo funduszy zakłada, że część z tych środków zostanie przeznaczona na kolejne dotacje na kapitał obrotowy.

Minister Jarosińska-Jedynak nie zaznaczyła co prawda, że środki te trafią wyłącznie do mikro i małych przedsiębiorców, jednak z uwagi na to, że średnie firmy nie wykorzystały nawet połowy przeznaczonej dla nich kwoty, wnioskować możemy, iż MFiPR nie zakłada dalszego wsparcia dla tej grupy przedsiębiorców.

Szefowa resortu nie wspomniała także o tym, jak dużego wsparcia mogą oczekiwać przedsiębiorcy ani także tego kiedy dotacje na kapitał obrotowy miałyby ruszyć.

Spragnieni pomocy przedsiębiorcy zmuszeni są zatem do cierpliwego oczekiwania na dalsze informacje w tej sprawie. Aby być na bieżąco, dołącz do Bizme.pl na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Bizme.pl / Money. Oprac. MDK

Chcesz wiedzieć więcej o dotacjach na kapitał obrotowy? Czytaj teraz.

Czytaj także
Total
0
Reakcji