bony dla samozatrudnionych małopolska

Bony dla samozatrudnionych Małopolska. Nabór w trakcie, warunki zaporowe

Bony dla samozatrudnionych Małopolska. Start konkursu już w poniedziałek, ale jeśli przedsiębiorca nie zarejestrował się w systemie do 28 sierpnia, nie ma co liczyć na wsparcie. Nabór podzielono bowiem na dwa etapy. Tak marszałek województwa rozwiązał problem botów i ewentualnej afery grantowej. Oczekuje jednak ogromnego spadków obrotów.

Tematy w artykule: bony dla samozatrudnionych Małopolska, dotacje na kapitał obrotowy w Małopolsce, Małopolska Tarcza Antykryzysowa.

Dotacje na kapitał Małopolska

Samorząd województwa Małopolskiego chwali się największym w Polsce regionalnym wsparciem dla przedsiębiorców w kryzysie. W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej do dyspozycji właścicieli firm oddano łącznie 274 mln zł, z czego już 195 mln zł. trafiło na konta 3400 przedsiębiorców.

“Małopolska przeznaczyła ze wszystkich województw najwięcej środków na wsparcie przedsiębiorców, borykających się z trudnościami finansowymi, zaistniałymi wskutek epidemii koronawirusa. Na finansowanie kapitału obrotowego przeznaczyliśmy 274 mln zł. – powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Małopolska Tarcza Antykryzysowa wspierająca kapitał obrotowy przedsiębiorców to 258 mln zł w ramach bonów rekompensacyjnych oraz 16 mln zł w ramach bonu dla osób samozatrudnionych. Nabór na ten ostatni rozpoczyna się w poniedziałek.

Bony dla samozatrudnionych Małopolska warunki szokują

“Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o uruchomieniu nowej formy wsparcia dla samozatrudnionych do wysokości 9 tys. zł, będącej uzupełnieniem wsparcia przygotowanego przez stronę rządową. Na ten cel przeznaczone zostanie kolejne 16 mln zł. Choć wiemy, że ta kwota nie jest w stanie trafić do wszystkich samozatrudnionych w Małopolsce, to pomoże tym, którzy najbardziej odczuli skutki kryzysu” – mówił wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Bony na samozatrudnionych Małopolska – kto może otrzymać?

O bon na kapitał obrotowy dla samozatrudnionych w Małopolsce ubiegać się mogą osoby fizyczne prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą. Nie mogą jednak zatrudniać pracowników w wymiarze pełnego etatu “lub sumy cząstkowych etatów równej 1 lub więcej”. Pracowników, wnioskujący nie mogli zatrudniać także na dzień 31 grudnia 2019 r.

Dodatkowo aby móc wnioskować o bon dla samozatrudnionych w Małopolsce, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, musiała w wyniku pandemii COVID-19, odnotować w lipcu lub czerwcu 2020 r. min 75 proc. spadek obrotów względem średnich miesięcznych obrotów w drugim półroczu 2019 r. Nie mogła także na dzień 31 grudnia 2019 zalegać z płatnościami za składki ZUS, oraz podatki.

Warunki jak widać zatem dość hardcore-owe, ale jak przekonuje Marszałek, “środki mają trafić do najbardziej potrzebujących”. Więcej o warunkach dotyczących bonów dla samozatrudnionych przeczytacie tutaj.

Bony dla samozatrudnionych Małopolska – boty wykluczone, afery nie będzie

W przypadku bonów dla samozatrudnionych, wnioski można składać już w poniedziałek 31 sierpnia. Nabór został jednak podzielony na dwa etapy. W pierwszym z nich, trwającym od 17 do 28 sierpnia osoby prowadzące działalność gospodarczą musiały założyć w systemie informatycznym pod adresem tarcza.malopolska.pl konto, a następnie złożyć wniosek i go zatwierdzić

W etapie drugim, który odbyć ma się w dniach 31 sierpnia – 7 września samozatrudnieni będą mieli możliwość złożenia w generatorze wypełnionych w pierwszym etapie wniosków. Samorząd zaznacza jednak, że etap II może zostać zakończony wcześniej, jeśli wartość grantów złożonych we wnioskach przekroczy 130 proc. alokacji przeznaczonej na ten cel.

Zagranie sprytne i jak widać przemyślane. Dzięki podzieleniu naboru na dwa etapy, osoby, które starają się o bony dla samozatrudnionych w Małopolsce, unikną walki z botami, jak miało to miejsce np. w Wielkopolsce. Tym samym marszałek wyeliminował możliwość dojścia do ew. afery grantowej.

“Doświadczenia Małopolski w zakresie udzielania pomocy finansowej dla przedsiębiorców pokazują, że można to zrobić sprawnie, bezpiecznie i przede wszystkim transparentnie. Przygotowaliśmy bardzo dobry w Polsce system składania wniosków: łatwy i przyjazny przedsiębiorcom, formularz wniosku oparty na oświadczeniach grantobiorcy. Uprościliśmy system informatyczny. Zrobiliśmy wszystko, aby środki trafiły do małopolskich przedsiębiorców jak najszybciej” – przekonywał na konferencji prasowej wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

O tym, że działanie botów takich jak Snajper Dotacji w przypadku bonów na kapitał jest nie możliwe, przekonuje także jeden z twórców algorytmu składającego wnioski w woj. wielkopolskim. Na swoim facebookowym profilu pisze:

Niestety nie będziemy w stanie wspomóc Państwa podczas kolejnego wyścigu w Małopolsce. Na tę decyzję złożył się szereg niezależnych od nas czynników, jednakże nie możemy dłużej przeciągać podjęcia ostatecznej decyzji.

Aktualizacja 31 sierpnia 2020 r. Bony dla samozatrdunionych w Małopolsce wyczerpały się  ciągu minuty.

Dołącz do Bizme.pl na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji