zwolnienie ze składek opłaconych

Zwolnienie ze składek opłaconych. ZUS odda miliony przedsiębiorcom, którym wcześniej odmówił

Zwolnienie ze składek opłaconych. Tysiące przedsiębiorców może otrzymać zwolnienie ze składek ZUS, nawet jeśli wcześniej zakład im tego odmówił. Wszystko dzięki ustawie z dnia 24 lipca br., która doprecyzowała, że ze zwolnienia skorzystać mogą także ci przedsiębiorcy, którzy składki już opłacili. Po 20 września mają ruszyć pierwsze zwroty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował właśnie, że z automatu ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek. Chodzi o tych przedsiębiorców, którzy dostali odmowę zwolnienia ze składek na ubezpieczenie z powodu opłacenia składek za kwiecień i maj, bądź na ich koncie widniała nadpłata.

Wszystko za sprawą ustawy z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1423). Dzięki niej płatnik składek ma możliwość skorzystania ze zwolnienia także wtedy, gdy składki już opłacił. Jak informuje ZUS  – wnioski te zostaną rozpatrzone nawet wtedy, gdy wcześniej ZUS odmówił zwolnienia z opłacania składek.

O zmianę przepisów dotyczących kryterium zwolnień apelował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, a jego postulaty zostały przez Sejm uwzględnione.

Zwolnienie ze składek opłaconych – ZUS odda pieniądze

Przepisy z dnia 24 lipca wejść w życie mają 20 września br. Po tym terminie Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona umorzenia składek wskazanych w deklaracji rozliczeniowej.

W przypadku płatników, którzy zgłosili do 10 ubezpieczonych, będą mogli liczyć na umorzenie 100 proc. składek należnych. W sytuacji, gdy ubezpieczonych jest od 10 do 49, umorzenie dotyczyć będzie 50 proc. składek należnych.

Ponowne rozpatrzenie wniosku o zwolnienie ze składek opłaconych odbędzie się z automatu. Przedsiębiorca nie musi podejmować żadnych czynności, aby zakład dokonał ponownego rozpatrzenia wniosku.

WAŻNE: Po umorzeniu przez ZUS składek za kwiecień i maj, w sytuacji, gdy zostały one już opłacone, środki zostaną “przesunięte” na poczet kolejnych płatności lub na wniosek płatnika zwrócone na konto. O umorzeniu składek za kwiecień i maj, zakład poinformuje poprzez platformę PUE ZUS.

Dołącz do społeczności przedsiębiorców i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością. Facebook / Twtitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji