świadczenie postojowe do kiedy można składać wnioski

ZUS wypłacił już przeszło 4,8 mld zł na świadczenia postojowe. Do kiedy można składać wnioski?

Świadczenie postojowe jest jednym z najczęściej wybieranych instrumentów pomocowych oferowanych przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej. Większość mikro przedsiębiorców z tej pomocy już skorzystało. ZUS wypłacił łącznie blisko 5 mld zł. Do kiedy można składać wniosek o świadczenie postojowe?

Świadczenie postojowe – wypłaty na ponad 4,8 mld zł

Na łączną kwotę 4,84 mld zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już rodzimym przedsiębiorcom świadczenia postojowe – wynika za najnowszych danych przedstawionych przez ZUS. O skali wsparcia dumnie donosi na Twitterze także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Świadczenie postojowe kryteria

O świadczenie postojowe mogą ubiegać się wszyscy właściciele firm, którzy w wyniku pandemii COVID-19 odnotowali spadki obrotów o minimum 15 proc. Wysokość świadczenia postojowego uzależniona jest od sposobu rozliczeń.

Świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł. otrzyma właściciel firmy, który rozpoczął działalność przed 1 kwietnia 2020 r. i do dnia złożenia wniosku nie zawiesił jej. Głównym kryterium warunkującym możliwość otrzymania świadczenia postojowego jest spadek przychodów o min. 15 proc. względem miesiąca poprzedniego. Aby skorzystać z postojowego, nie można posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, chyba że równocześnie podlega się ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł. otrzyma przedsiębiorca, który spełni powyższe warunki, ale rozlicza się na zasadach karty podatkowej i korzysta ze zwolnienia z VAT.

Czytaj także: Dalsze zwolnienie z ZUS i postojowe dla turystyki najwcześniej we wrześniu. Postulowała o to sama branża

Świadczenie postojowe do kiedy można składać wnioski?

Do kiedy wniosek o postojowe? Wniosek o świadczenie postojowe należy złożyć poprzez platformę teleinformatyczną PUE ZUS. Zgodnie z zapisami ustawy covidowej, o wsparcie w postaci świadczenia postojowego można wnioskować do 3 miesięcy od dnia, w którym zniesiono w Polsce stan epidemiczny. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca dopiero w okresie wakacyjnym doświadczył spadków obrotów, może jeszcze składać wniosek o świadczenie postojowe, a ZUS po krótkiej analizie przesłanych danych, świadczenie to przyzna.

WAŻNE! Świadczenie postojowe nie jest wsparciem auto-odnawialnym. Jeśli przedsiębiorca otrzyma świadczenie postojowe np. za miesiąc sierpień, a jego przychody we wrześniu także będą niższe, musi złożyć kolejny wniosek. Świadczenie postojowe przedsiębiorca może uzyskać maksymalnie 3 razy.

Nie przegap: ZUS odda miliony przedsiębiorcom

Dołącz do społeczności przedsiębiorców i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością. Facebook / Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji