prewencyjna konfiskata majątku

Na nic apele przedsiębiorców. Prewencyjna konfiskata majątku możliwa już jesienią

Prewencyjna konfiskata majątku możliwa już jesienią. Kontrowersyjna ustawa o prewencyjnej konfiskacie majątku ma trafić pod obrady sejmu zaraz po wakacjach. – Ziobro dostał zielone światło – pisze wczorajsza “Wyborcza”. Na nic apele przedsiębiorców mówiących jasno: To domniemanie winy.

Prewencyjna konfiskata majątku

Prewencyjna konfiskata majątku, którą minister sprawiedliwości zaproponował kilka miesięcy temu, zakłada, że sąd będzie mógł zająć majątek podejrzanego jeszcze przed uznaniem go winnym, czy nawet postawieniem w akt oskarżenia. Zdaniem wiceszefa resortu, Marcina Warchoła, cytowanego przez “Wyborczą” ustawa ma na celu skuteczniejszą konfiskatę majątku w sytuacji, gdy pochodzi on z przestępstwa, tudzież jest wykorzystywany do jego popełnienia.

W przypadku choćby cienia podejrzeń, że przedsiębiorca może brać udział w przestępstwie, lub jego firma jest powiązana z przestępcami, na wniosek organów ścigania sąd może zająć cały majątek firmy. To na jej właścicielach będzie ciążył obowiązek udowodnienia, że został on zdobyty legalnie.

– Ustawodawca na obywatela chce przerzucić ciężar udowodnienia, że jego majątek pochodzi z legalnych źródeł” – mówił Marek Goliszewski prezes BCC, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC cytowany przez serwis Money.pl w maju br.

Rada Przedsiębiorców: Prewencyjna konfiskata to domniemanie winy!

Zdaniem Rady Przedsiębiorców, prewencyjna konfiskata majątku “to domniemanie winy”. Ponadto prawo takie będzie wbrew art. 46 Konstytucji RP, czyli “konstytucyjnym prawem do własności”. Rada wskazuje także, że w polskim prawie jest już zapis o tzw. konfiskacie rozszerzonej. Ta, zdaniem przedsiębiorców daje duże pole manewru organom ścigania. Skazany prawomocnym wyrokiem musi udowodnić, że należący do niego majątek (także ten z okresu 5 lat wstecz) został zdobyty legalnie i nie był wykorzystany w celu popełnienia przestępstwa.

W wystosowanym apelu Rada Przedsiębiorczości postulowała, o porzucenie planów wprowadzenia kontrowersyjnej ustawy. Podpisały się pod nim m.in. Związek Banków Polskich, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza i Business Center Club.

Apele przedsiębiorców jak grochem o ścianę. Ziobro forsuje ustawę z błogosławieństwem partii.

Prewencyjna konfiskata majątku w drodze do Sejmu. Zdaniem “Wyborczej” Ziobro dostał zielone światło z Nowogrodzkiej, aby ustawę przepchnąć pod obrady sejmu zaraz po wakacjach. W ocenie “Wyborczej” partia rządząca wstrzymała się z kontrowersyjnym pomysłem do wyborów, aby nie osłabić nim poparcia. Jeśli zatem sejm ustawę przyjmie, już niedługo organy ścigania w dowolnym momencie, “dowolnie podejrzanej”, tudzież “dowolnej podejrzanej” osobie, będą mogły zablokować cały majątek. Aby go odzyskać, obywatel będzie musiał udowodnić, że zdobył go legalnie.

Dołącz do społeczności przedsiębiorców i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością. Facebook / Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji