estoński cit kryteria

Estoński CIT. Kościński: Nie wykluczamy poluzowania kryteriów

Estoński CIT. Podczas dzisiejszego “Forum Wizja Rozwoju” Minister Finansów, Tadeusz Kościński uznał, że podległy mu resort nie wyklucza poluzowania niektórych warunków, które spełnić będą musieli przedsiębiorcy, aby skorzystać z estońskiego CIT. Minister nie wyklucza także objęcia estońskim CIT-em dużych firm. “Trwają konsultacje. Jesteśmy otwarci na dialog”.

Estoński CIT to nowa forma opodatkowania, dzięki której przedsiębiorstwa w formie spółek prawa handlowego nie muszą płacić podatku do czasu wypłaty zysków przez udziałowców / właścicieli spółki. Zgodnie z założeniami rządu ma to spowodować, że firmy rozpoczną nowe inwestycje i zwiększą zatrudnienie etatowe.

Ministerstwo Finansów szacowało, że z estońskiego CIT skorzysta ok. 200 tys. podmiotów gospodarczych. Ustanowione kryteria większość z nich jednak wykluczą, o czym pisaliśmy kilka dni temu.

Estoński CIT kryteria mogą być poluzowane

Estoński CIT przeznaczony ma być dla spółek prawa handlowego, których roczne przychody nie przekraczają 50 mln zł. Dodatkowo, aby firma mogła skorzystać z uprzywilejowanej formy opodatkowania, musi zatrudniać minimum 3 pracowników etatowych, a wypracowany zysk przeznaczyć na cele inwestycyjne.

Kościński nie wyklucza, że z estońskiego CIT skorzystają jednak także duże firmy – te, których przychody przekraczają 50 mln zł. rocznie.

CIT to jest pilotaż i chcemy go dostosować do polskiej gospodarki. Nie wykluczamy, że różne parametry w zakresie CIT-u estońskiego będą rozluźniane – by więcej firm mogło wejść w ten system – również nawet duże firmy.

– powiedział podczas Forum Wizji Rozwoju Minister Finansów i dodał, że rząd jest otwarty na dialog z biznesem.

Słowa Kościńskiego potwierdza także samo Ministerstwo Finansów na Twitterze.

System estoński, który będzie obowiązywał w już od 2021 r. ma charakter pilotażowy. Obecnie trwają jego konsultacje. Jesteśmy otwarci na dialog z biznesem i nie wykluczamy poszerzenia zakresu warunków poprzez „poluzowanie” niektórych warunków.

– czytamy w jednym z dzisiejszych Twittów MF.

Prime News. Dołącz do społeczności przedsiębiorców i wspieraj nas swoją obecnością. Facebook / Twitter

Czytaj także
Total
0
Reakcji