pożyczka płynnościowa kiedy nowe nabory

Pożyczka płynnościowa. Kiedy nowe nabory i gdzie złożyć wniosek?

Pożyczka płynnościowa jest instrumentem, po który chętnie sięgają przedsiębiorcy z całej Polski. W ostatnich dniach ministerstwo funduszy zapowiedziało zwiększenie puli środków o kolejny 1,1 mld zł. na ten cel. Gdzie i od kiedy można składać zatem nowe wnioski o pożyczki płynnościowe? 

Resort funduszy pochwalił się kilka dni temu zwiększeniem puli środków na pożyczki płynnościowe dla firm o 1,1 mld zł. Można domyślać się, że pieniądze te zostały “przesunięte” z innego programu tj. dotacji na kapitał obrotowy dla średnich firm. Ten zakończył się bowiem 31 lipca, a łączna wartość w złożonych wnioskach opiewała na 1,1 mld zł z 2,5 mld na ten cel przeznaczonych. Ministerstwu “pozostało” zatem blisko półtora miliarda zł. na wsparcie dla przedsiębiorców.

Pożyczka płynnościowa to nieoprocentowane, ale w 100 proc. zwrotne “wsparcie” firm zmagających się z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. O jej otrzymanie mogą wnioskować wszystkie firmy niezależnie od branży. Ważne, aby nie posiadały zadłużeń w US i ZUS na dzień 31 grudnia 2019 r. Środki z pożyczki płynnościowej można przeznaczyć na wynagrodzenia pracowników, zaległe i bieżące płatności na rzecz kontrahentów, czy zakup towarów handlowych. Więcej o pożyczce płynnościowej przeczytasz tutaj.

Pożyczka płynnościowa gdzie złożyć wniosek

W ostatnim przygotowanym przez bank BGK konkursie na pożyczki płynnościowe do dyspozycji przedsiębiorców było 500 mln zł. Za nabór wniosków i ich rozpatrywanie odpowiedzialne były instytucje wybrane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Były to m.in.:

  • Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. – województwa: małopolskie, śląskie,
  • Lubelska Fundacja Rozwoju – województwa: świętokrzyskie, podkarpackie,
  • Polska Fundacja Przedsiębiorczości – województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie,
  • Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach – województwa: lubelskie, podlaskie,
  • Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach – województwa: mazowieckie, łódzkie,
  • Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości – województwa: mazowieckie, łódzkie,
  • Fundacja Rozwoju Śląska – województwa: opolskie, dolnośląskie,
  • Bank Pekao S.A – województwa: pomorskie, zachodniopomorskie.
  • Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości – województwa: wielkopolskie, lubuskie

Aktualnie żadna z tych instytucji nie prowadzi już naboru wniosków. Z obserwacji Bizme wynika, że większość z nich nabory wstrzymała jeszcze w lipcu.

Pożyczka płynnościowa kiedy nowe nabory

Dwa dni temu 18 sierpnia Minister Jarosińska-Jedynak poinformowała o przekazaniu ponad miliarda złotych na dalsze pożyczki płynnościowe dla firm z sektora MŚP. do tej pory jednak ani Bank Gospodarstwa Krajowego, ani Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej nie poinformowało o tym kiedy rozpoczną się nowe nabory wniosków. Nie wiadomo także, które instytucje finansujące będą odpowiedzialne za rozpatrywanie wniosków o pożyczkę płynnościową.

Redakcja Bizme.pl wysłała już zapytania w tej sprawie do ministerstwa oraz BGK, jednak póki co nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Aby być na bieżąco, koniecznie dołącz do na na Facebook lub Twitter i dowiedz się o nowych naborach na pożyczki płynnościowe jako pierwszy.

Czytaj także
Total
0
Reakcji