wsparcie dla turystyki

Wsparcie dla turystyki jednak przełożone. Senat pochyli się nad ustawą dopiero we wrześniu

Wsparcie dla turystyki. Kilka dni temu Sejm przyjął poselski projekt ustawy o dalszym wsparciu dla turystyki. Ustawa powinna trafić teraz do Senatu, który może wnieść poprawki, jednak posiedzenie dot. rozpatrzenia ustawy odbędzie się dopiero we wrześniu. Lobbowała o to sama branża turystyczna.

Wsparcie dla turystyki przełożone

Poselski projekt ustawy o dalszym wsparciu przedsiębiorców z branży turystycznej Sejm przyjął kilka dni temu, o czym informowaliśmy na łamach Bizme.pl. Wczoraj Senat zdecydował o przesunięciu terminu rozpatrzenia projektu na 10 września. Wnosiła o to część branży turystycznej, argumentując, że rząd nie przyjmie w tej chwili żadnych poprawek. Do doprecyzowania ustawy potrzeba bowiem więcej czasu.

Dotarły do nas informacje że projekt ma zostać przeforsowany w niezmienionym kształcie. Stąd decyzja o lobbowaniu na rzecz przesunięcia prac na 10 września. Chcemy mieć czas na to, żeby popracować nad tym, aby jakieś poprawki miały jednak szansę być wprowadzone

– powiedział Andrzej Wnęk z oddolnej inicjatywy ratowania turystyki, cytowany przez serwis “Wasza Turystyka”.

Dalsze wsparcie dla z branży turystycznej

Poselski projekt ustawy o wsparciu dla branży turystycznej zakłada m.in. dalsze zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS oraz wypłatę świadczenia postojowego.

Zastrzeżenia mogą budzić jednak kryteria, które firmy muszą spełnić, aby ze wsparcia tego skorzystać. Rząd oczekuje min. 80-procentowego spadku przychodów. Dodatkowo oba instrumenty pomocowe zostały ograniczone do niektórych kodów PKD.

Ustawa o wsparciu dla turystyki zakłada także powołanie dwóch funduszy turystycznych. Jednym z nich ma być Turystyczny Fundusz Zwrotów, dzięki któremu przedsiębiorcy, którzy zostali zmuszeni do zwrotów wpłaconych przez klientów środków, mogą otrzymać “rekompensatę”. Ta ma być jednak wsparciem zwrotnym, co oznacza, że biura turystyczne będą zmuszone do zwrotu tych środków.

Drugi to Turystyczny Fundusz Pomocowy, na który firmy z turystycznego sektora gospodarki składać się mają samodzielnie od 1 stycznia 2021 r. Rozwiązanie ma być zbliżone do działającego już Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Dołącz do nas na Facebook lub Twitter i wpieraj portal dla przedsiębiorców Bizme.pl swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji