pożyczki płynnościowe

Pożyczki płynnościowe znów dostępne. Ministerstwo przekazuje ponad miliard zł

Pożyczki płynnościowe znów dostępne dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Ministerstwo Funduszy i polityki Regionalnej poinformowało dziś o przekazaniu dodatkowych środków na walkę ze skutkami pandemii COVID-19. Ponad miliard złotych zasili Funduszowy Pakiet Antywirusowy.

Pożyczki płynnościowe z Funduszowego Pakietu Antywirusowego były jednym z najczęściej wybieranych form wsparcia przez przedsiębiorców z sektora MŚP. Do tej pory w budżecie znalazło się łącznie 1,05 mld zł. Dziś resort funduszy przeznacza na nie dodatkowe 1,1 mld zł.

Dodatkowe 1,1 mld na pożyczki płynnościowe dla MŚP

Ministerstwo Finansów i Polityki Regionalnej poinformowało na dzisiejszej konferencji o przekazaniu 1,1 mld zł. na pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców.

Ta forma pomocy dla firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Budżet Funduszu Pożyczkowego początkowo wynosił 400 milionów złotych, a teraz podnosimy go o 1,1 miliardów złotych, by finalnie zaoferować przedsiębiorcom 2,15 miliarda złotych.

– mówiła dziś Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Stosowny wpis pojawił się także na Twitterze.

O tym, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć na kolejne środki dostępne w ramach walki ze skutkami pandemii COVID-19 Minister Jarosińska-Jedynak informowała w piątek w komentarzu do spadku polskiego PKB. Bizme.pl jako pierwszy informował o tym w tym artykule.

Pożyczka płynnościowa POIR

Pożyczka płynnościowa to instrument, który ma na celu walkę z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. W początkowym budżecie ministerstwo przeznaczyło na nie 400 mln zł. Te rozeszły się w ekspresowym tempie, a resort dorzucił kolejne 150 mln zł. To jednak także nie wystarczyło, więc do Funduszowego pakietu Antywirusowego wprowadzono kolejne pół miliarda.

Operatorem pożyczek płynnościowych jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który w ramach konkursu wybiera instytucje odpowiedzialne za nabór i rozpatrywanie wniosków płynących od przedsiębiorców. Pełna lista tych instytucji publikowana jest na stronie BGK.

Pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców

Oferowaną przez Ministerstwo Funduszy i polityki Regionalnej pożyczki płynnościowe przedsiębiorcy, którzy w wyniku pandemii koronawirusa utracili płynność finansową lub zanotowali spadki przychodów, mogą przeznaczyć m.in. na:

  • wynagrodzenia pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US), koszty personelu pracującego na terenie firmy, będącego formalnie na liście płac podwykonawców,
  • pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych,
  • pokrycie zobowiązań handlowych, zaległych faktur, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury,
  • zakup towarów,
  • zobowiązania i wydatki nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r.

Pożyczka płynnościowa warunki

O pożyczkę płynnościową ubiegać się mogą wszystkie firmy z sektora MŚP niezależnie od branży. Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, jest brak zadłużeń w ZUS i US na dzień 31 grudnia 2019 r.

Pożyczka płynnościowa – Preferencyjne warunki finansowania.

W ramach pożyczki płynnościowej przedsiębiorcy mogą liczyć na brak oprocentowania pożyczki, 6-letni okres spłaty, karencję do 6 miesięcy od dnia uruchomienia pożyczki, wakacje kredytowe oraz brak opłat za udzielenie i obsługę.

Maksymalna kwota, o którą może ubiegać się pojedyncza firma w ramach pożyczki płynnościowej, wynosi 15 mln zł.

Dołącz do społeczności przedsiębiorców. Facebook / Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji