dotacje na kapitał obrotowy dla samozatrudnionych

Dotacje na kapitał obrotowy. Rzecznik MŚP po stronie przedsiębiorców apeluje do marszałków

Dotacje na kapitał obrotowy dla samozatrudnionych oraz mikro i małych przedsiębiorców. Rzecznik MŚP zaapelował do czterech “outsider-owych marszałków” w kwestii organizowanych przez nich konkursów. Postanowili bowiem uznać, że są firmy równe i równiejsze, co nie tylko było niezgodne z założeniami programu, jak i wywołało falę oburzenia samych przedsiębiorców.

Dotacje na kapitał obrotowy – ministerstwo podzieliło firmy

Dotacje na kapitał obrotowy dla mikro i małych przedsiębiorców to temat, który nie schodził z ust właścicieli firm z całej Polski od końca maja br. Wtedy to minister Jarosińska-Jedynak ogłosiła, że firmy z sektora MŚP otrzymają wsparcie w postaci bezzwrotnych dotacji na kapitał obrotowy.

Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który uzupełnia rządową tarczę antykryzysową, to nasza odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym rozwiązaniem zaproponowanym w pakiecie jest wsparcie na bieżące wydatki firm. Środki pochodzą z funduszy europejskich: programów Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój i regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw.

– mówiła z dumą Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej pod koniec maja br.

W przypadku średnich firm operatorem programu była (nabór wniosków zakończył się 31 lipca) Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Nabór – jak podkreślali jej przedstawiciele – przebiegał bez zakłóceń. Warunki dotacji na kapitał obrotowy i kryteria, które spełnić musiało średnie przedsiębiorstwo, były przejrzyste i jednakowe dla wszystkich. Do dyspozycji średnich firm oddano 2,5 mld zł., jednak w trwającym 6 tygodni naborze, wniosków złożono “jedynie” na” 1,1 mld. zł, z czego nie wszystkie firmy otrzymały wsparcie.

Dotacje na kapitał obrotowy dla samozatrudnionych

W zupełnie innej sytuacji postawieni zostali mikro i mali przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione. Dla nich przygotowano bowiem łącznie 500 mln zł, ale co ważne, środki te pochodziły “z resztek” regionalnych programów operacyjnych (RPO) poszczególnych województw.

Mikro- i mali przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc z regionalnych programów operacyjnych. Na ten cel w ramach RPO zostało przeznaczonych co najmniej 500 milionów złotych. – To kwota zadeklarowana w tej chwili przez województwa. Nie wykluczam, że może być większa

– mówiła na konferencji prasowej minister Jarosińska-Jedynak.

O puli wsparcia dla firm z danego regionu decydowali marszałkowie i oni też “obmyślali” kryteria, które należy spełnić, aby dotację na kapitał obrotowy otrzymać.

Wiele samorządów podeszło do tematu dotacji na kapitał obrotowy dla samozatrudnionych oraz właścicieli mikro i małych firm bardzo profesjonalnie. Inni postanowili wesprzeć jedynie nieliczne branże. Kilku marszałków uznało, że “różne programy” już się odbyły i więcej środków na ratowanie firm nie przeznaczą. Tego typu sytuacje miały miejsce m.in. w pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim, śląskim, czy lubelskim.

Przedsiębiorcy oburzeni, Rzecznik apeluje do marszałków

Swego oburzenia kryteriami lub brakiem przygotowania zapowiadanych przez Ministerstwo Funduszy i polityki Regionalnej dotacji na kapitał obrotowy nie kryli sami przedsiębiorcy. Wielu z nich na ogólnodostępnych forach, czy grupach porównywało decyzje marszałków do popularnej ostatnio piosenki Kazika “Twój ból jest większy niż mój“.

Nierówne traktowanie firm dostrzegł także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który to w czterech oddzielnych pismach, zaapelował do marszałków o zmiany.

  • pismem z 8 lipca 2020 r., skierowanym do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Marszałka Województwa Pomorskiego, zwrócił się o zajęcie stanowiska w związku z ogłoszeniem naboru wniosków na dotacje wyłączenie dla wsparcia MŚP z branży przemysłu czasu wolnego, z pominięciem innych branż;
  • pismem z 16 lipca 2020 r., skierowanym do Marszałka Województwa Lubelskiego, Rzecznik MŚP zaapelował o jak najszybsze całościowe poprawienie procedury przyjmowania wniosków oraz należyte przygotowanie serwerów do obsługi wzmożonego ruchu sieciowego przy ich składaniu tak, aby zapewnić przedsiębiorcom transparentność i uczciwe warunki ubiegania się o wsparcie finansowe;
  • pismem z 21 lipca 2020 r., skierowanym do Marszałka Województwa Śląskiego, Rzecznik MŚP zwrócił się o zajęcie stanowiska w związku z nieruchomieniem dotacji na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców w województwie śląskim.

Ostatnim z marszałków, do których Rzecznik MŚP zaapelował, był Adam Struzik z woj. mazowieckiego. Marek Woch, radca Rzecznika MŚP wniósł w piśmie o pilną zmianę kryteriów naboru wniosków. Pełna treść wniosku dostępna jest tutaj.

Do dziś jednak – jak poinformowało redakcję Bizme Biuro Rzecznika MŚP – żaden z przedstawicieli samorządów, na skierowane do nich pismo, nie odpowiedział.

Dołącz do społeczności przedsiębiorców i bądź na bieżąco. Facebook / Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji