Fundusz EIC

Komisja Europejska powołała fundusz EIC dla start-upów. Firma może liczyć nawet na 15 mln euro

Komisja Europejska powołała do życia Fundusz EIC, dzięki któremu innowacyjne start-upy w zamian za udziały, mogą liczyć na dokapitalizowanie i wsparcie merytoryczne. Pojedyncza firma może otrzymać nawet 15 mln euro.

Komisja Europejska powołała Fundusz EIC dla start-upów

Fundusz EIC to pierwsza bezpośrednia inicjatywa dla start-upów powołana przez Komisję Europejską. Zgodnie z przekazanymi informacjami Fundusz EIC ma wypełnić lukę w finansowaniu firm na etapie wdrożeniowym.

Dokapitalizowanie firm wybranych w drodze konkursów odbywać ma się na zasadzie przejęcia przez KE udziałów w wysokości 10-20 proc. W zamian start-up może liczyć na środki w kwocie od 0,5 mln euro do 15 mln euro.

Udziałami nabytymi przez Komisję Europejską zarządzać ma Europejski Bank Inwestycyjny (EIB). Jest on także doradcą Funduszu EIC.

Start-upy napędzają tworzenie miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji, i są kluczem do konkurencyjności Europy, naszej zdolności do innowacji i naszego strategicznego przywództwa technologicznego. Niestety w Europie występuje poważna niedoskonałość rynku, która utrudnia im uzyskanie finansowania. Dokłada się do tego kryzys spowodowany COVID-19, ponieważ wiele nowych przedsiębiorstw boryka się z jeszcze większymi ograniczeniami niż wcześniej.

– mówi Ambroise Fayolle, wiceprezes EBI ds. Innowacji i przekonuje, że Fundusz EIC jest bardzo potrzebny przedsiębiorcom europejskim. Dzięki niemu będą mogli bowiem zwiększyć skalę działalności i “osiągnąć kolejny poziom”.

Fundusz EIC z innymi formami wsparcia

Prócz dokapitalizowania w zamian za udziały, dzięki wsparciu EIC Accelerator start-upy z Europy mogą liczyć na granty w wysokości nawet 2,5 mln euro. Dodatkowo w ramach Business Acceleration Services otrzymają dostęp do mentoringu biznesowego, a także możliwość współpracy z inwestorami i podobnymi przedsiębiorcami.

Jak informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – Od 2021 r. Fundusz EIC będzie finansowany przez Europejską Radę ds. Innowacji, która będzie jednym z filarów programu Horyzont Europa – unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji na lata 2021–2027.

W zależności od zapotrzebowania i jakości wniosków oczekuje się, że co najmniej jedna trzecia budżetu EIC (obecnie proponowane jest 10 mld euro) będzie dostępna w formie kapitału zarządzanego przez Fundusz EIC – czytamy na stronie PARP.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności przedsiębiorców. Twitter – ćwir. Facebook – klik.

Czytaj także
Total
0
Reakcji