ustawa o kredytach kupieckich

Ustawa o kredytach kupieckich przyjęta przez Senat. Państwo weźmie na siebie 80 proc. ryzyka

Ustawa o kredytach kupieckich przyjęta przez Senat. Ma ona wesprzeć ubezpieczycieli w zabezpieczaniu należności handlowych. Państwo weźmie na siebie część ryzyka w zamian za 80 proc. składki. Wcześniej ustawę uchwalił Sejm – teraz oczekuje wyłącznie na podpis prezydenta.

Zabezpieczenie – w dobie pandemii COVID-19 – kredytów kupieckich dla przedsiębiorców – taki będzie efekt, przygotowanej w Ministerstwie Rozwoju, ustawy zabezpieczającej kredyty kupieckie dla przedsiębiorców, którą wczoraj przyjął Senat. Teraz ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta RP.

– informuje Ministerstwo Rozwoju.

Ustawa o kredytach kupieckich

Ustawa o kredytach kupieckich daje możliwość podjęcia przez rząd uchwały dotyczącej wsparcia firm z sektora ubezpieczeń należności handlowych. Dzięki niej ubezpieczyciele należności handlowych będą mogli ograniczyć ryzyko związane z zabezpieczaniem transakcji pomiędzy firmami, poprzez przeniesienie jego części na Państwo.

– Nowy instrument wsparcia umożliwia zakładom ubezpieczeń, uprawnionym do ubezpieczenia kredytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej scedowanie (zreasekurowanie) części ryzyka na Skarb Państwa (…) w zamian za przekazanie części składki ubezpieczeniowej. – czytamy na stronie ministerstwa.

Instrument potrzebny i oczekiwany przez firmy

Jednym z kluczowych wyzwań, jakie stoją przed polskim rządem, jest zachowanie płynności finansowej polskich firm. Jednocześnie w okresie po lockdownie, musimy przede wszystkim zadbać o to, aby otoczenie biznesu było w Polsce jak najbardziej przyjazne dla przedsiębiorców. Dlatego już dzisiaj musimy zapewnić polskim firmom nie tyle bezpośrednie dotacje, co szanse na dalszy dynamiczny rozwój. Reasekuracja kredytów kupieckich jest właśnie takim instrumentem, który pośrednio stabilizuje rynek.

– przekonuje wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Zgodnie z zapisami ustawy o kredytach kupieckich, reasekuracja dotyczyć będzie krajowych i eksportowych należności handlowych podmiotów ubezpieczonych przez zakłady komercyjne w okresie od 1 kwietnia 2020 do 31 grudnia 2020 r.

Dzięki ustawie skarb Państwa ma pokryć aż 80% szkód wypłaconych przez zakłady ubezpieczeń w zakresie należności handlowych. W zamian skarb państwa otrzymywać będzie 80% składki ubezpieczeniowej płaconej przez firmy.

Ustawa o kredytach kupieckich adresowana jest m.in. do:

  • Przedsiębiorców, w tym osób wykonujących działalność zawodową, prowadzących w Polsce sprzedaż towarów i usług z odroczonym terminem płatności (ok. 8 tys. firm);
  • Polskich i zagranicznych kontrahentów dokonujących zakupu towarów i usług z odroczonym terminem płatności od przedsiębiorców z grupy pierwszej (ok. 200 tys. firm);
  • Zakładów ubezpieczeń oferujących ubezpieczenia należności;
  • Firm faktoringowyh / banków oferujących faktoring pełny.

Ustawa o kredytach kupieckich oczekuje już tylko na podpis prezydenta. Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook lub Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji