dotacje na kapitał obrotowy

Dotacje na kapitał obrotowy PARP. Już ponad 5 tys. firm z bezzwrotnym wsparciem

Dotacje na kapitał obrotowy. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpatrzyła już ponad 5 tys. wniosków od średnich firm ubiegających się o dotacje na kapitał obrotowy. Nabór wniosków zakończył się 31 lipca.

Dotacje na kapitał obrotowy

Dotacje na kapitał obrotowy to wprowadzony przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej instrument, który miał na celu wsparcie przedsiębiorców w walce ze skutkami pandemii COVID-19. Aby móc ubiegać się o dotację przedsiębiorca musiał wykazać spadek obrotów w wyniku epidemii koronawirusa oraz udowodnić, że na dzień 31 grudnia 2019 r. nie znajdował się w “trudnej sytuacji ekonomicznej”.

O dotacje na kapitał obrotowy starać się mogły wszystkie firmy z sektora MŚP. Operatorem dotacji dla średnich firm została Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do ich dyspozycji oddano 2,5 mld zł.

W przypadku mikro i małych firm oraz osób samozatrudnionych za wdrożenie dotacji odpowiedzialni byli marszałkowie województw. Środki miały pochodzić z Regionalnych Programów Operacyjnych, jednak nie w każdym województwie nabór się odbył. W pozostałych warunki ustalali sami marszałkowie, stąd też nie wszystkie branże mogły z dotacji skorzystać.

Dotacje na kapitał obrotowy dla średnich firm

12 sierpnia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała siódmą już listę przedsiębiorstw, których wnioski zostały zaakceptowane. Z blisko 600 firm, dotacje na kapitał obrotowy otrzyma 517 o łącznej wartości 103,3 mln zł.

Ocena wniosków odbywa się na bieżąco w kolejności ich składania. Od połowy czerwca, czyli od kiedy program ruszył, pozytywnie oceniliśmy prawie 4850 z nich. Najczęstszą przyczyną odrzucenia wniosku jest brak statusu średniego przedsiębiorstwa. Ale ci przedsiębiorcy, którzy zakwalifikują się do pomocy z Unii Europejskiej mogą liczyć na 100 proc. wnioskowanej pomocy. Największe wsparcie jakie otrzyma firma, która znalazła się na siódmej liście to 429,8 tys. zł.

– mówi Arkadiusz Dewódzki, dyrektor Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw w PARP.

O dotacje na kapitał obrotowy dla średnich firm realizowanych przez PARP ubiegało się łącznie ok 6400 przedsiębiorców z całej Polski. W trwającym 6 tygodni naborze, firmy zawnioskowały o łącznie 1,1 mld zł. bezzwrotnego wsparcia. Budżet przewidziany na ten cel wynosił 2,5 mld zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie zawnioskowali nawet o połowę przeznaczonych na ten cel środków.

Czy będą nowe dotacje na kapitał obrotowy?

Jeśli część wniosków zostaje odrzucona, to spodziewać się można, że w “kieszeni ministerstwa” pozostanie więcej aniżeli 1,4 mld zł. Czy oznacza to zatem, że kwota ta zostanie przeznaczona na inną formę pomocy dla przedsiębiorców? Zapytaliśmy o to MFiPR, jednak do dnia publikacji odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

Dołącz do społeczności przedsiębiorców i bądź na bieżąco. Facebook / Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji