Amazon kupuje MGM

To już pewne: MGM odkupione przez Amazona. Za bajońskie 8,5 mld USD!

W środę, 26 maja Amazon potwierdził, że ostatecznie nabył prawa do studia MGM – w ten sposób ma stać się “wiodącym graczem” rynku filmowego i streamingowego w Hollywood. Nie był to byle zakup, a transakcja dziesięciolecia: Amazon przejął MGM za bajońską kwotę 8,5 mld dolarów.

Dużo mówiono o tym, że prawa do studia MGM (Metro-Goldwyn-Mayer) i jego katalogu zdobędzie Apple, ale finalnie wygrał Amazon – gigant e-handlu kierowany przez Jeffa Bezosa.

Amazon kupuje MGM za blisko 8,5 mld USD

MGM było domem dla takich postaci filmowych, jak James Bond czy Rocky Balboa. W ostatnich latach studio wydawało coraz mniej przebojów kinowych. Podjęto więc decyzję, że studio powinno “przejść” do świata streamingu. Choć szczegóły umowy między Amazonem a MGM nie są jeszcze znane, do sieci przedostała się informacja o wartości kontraktu – przeniesienie praw było warte 8,45 mld dolarów.

Celem umowy było wzmocnienie oferty Amazon Prime. Teraz na platformie znajdą się takie tytuły, jak “Różowa pantera”, “Legalna blondynka”, “Milczenie owiec”, “Rocky” i jego sequele, “Spectre”, “Skyfall” i inne filmy o przygodach agenta 007, a także seriale jak “Opowieść podręcznej”, “Wikingowie” czy “Fargo”.

To druga największa transakcja w historii Amazona – wcześniej przedsiębiorstwo Bezosa zapłaciło 13,7 mld USD za udziały w sieci Whole Foods.

Dzięki umowie Amazon przejmie filmotekę studia MGM, na którą złoży się blisko 4 tys. produkcji filmowych oraz 17 tys. seriali i programów telewizyjnych. Kontrakt okazał się korzystny także dla samej wytwórni, która jeszcze niedawno była warta 5,5 mld dolarów, a do tego zmagała się z długami. Udziałowcy MGM to m.in. Texas Pacific Group, Sony Corporation of America i Providence Equity Partners.

Poza Amazonem i Apple studio MGM chciało odpuścić też Comcast Corp. – korporacja mediowa działająca w przeszłości pod nazwą American Cable Systems.

Czytaj także
Total
0
Reakcji