polski ład kto zyska na zmianach podatkowych?

Kto zyska, a kto straci na zmianach podatkowych Polskiego Ładu?

Na zmianach podatkowych Polskiego Ładu zyskać mają osoby zatrudnione na etacie i zarabiające w granicach 3000-5000 zł brutto. W ocenie rządu rocznie w ich kieszeniach pozostanie nawet 1800 zł. Szacunki takie pojawiły się na dołączonych do programu prezentacjach. 

Nowy Polski Ład zapowiedziany 15 maja przez Zjednoczoną Prawicę ma wpłynąć na życie milionów Polaków. Jednym z filarów programu, obok łatwiejszego dostępu do mieszkań, ma być “reforma” podatkowa. Dzięki niej zyskać mają średnio zarabiający, stracić zaś ci, których dochody znacznie przewyższają średnią krajową.

Polski Ład. Kto zyska na zmianach podatkowych?

O Nowym Polskim Ładzie i korzyściach podatkowych mówił kilka dni temu m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zdaniem wicepremiera na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł zyskać mają przede wszystkim osoby zatrudnione na etacie.

Sasin wskazał tutaj kilka przykładów. Jednym z nich był krawiec z dochodami miesięcznymi w wysokości 3 tys. zł. Minister wskazał, że oszczędność rzemieślnika miałaby wynieść nawet 2130 zł rocznie.

Innym przykładem, na który powoływał się Sasin w rozmowie z Super Ekspressem był fryzjer zarabiający 4000 zł miesięcznie. Ten, dzięki Polskiemu Ładowi, zyskać miałaby około 1930 zł rocznie.

Z prezentacji dołączonych do Polskiego Ładu, na które powołuje się dziś Marek Siudaj z Polskiej Agencji Prasowej wynika, że na zamianach podatkowych faktycznie zyskać mają jedynie etatowcy zarabiający w granicach 3000-5000 zł miesięcznie.

– Osoba zatrudniona na etat, która zarabia 3000 zł brutto miesięcznie, obecnie zyskuje 2203 zł netto. po zmianach będzie to 2356 zł miesięcznie. Oznacza to wzrost pensji na rękę o 153 zł miesięcznie, czyli 1836 zł rocznie – pisze Siudaj.

W przypadku osoby zarabiającej 4000 zł brutto miesięcznie miałaby ona dostawać 3022 zł netto, czyli więcej niż obecnie o 114 zł. Rocznie osoba ta zyskać miałaby zatem 1368 zł. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia korzyści płynące ze zmian podatkowych w Polskim Ładzie są coraz niższe.

Pracownik etatowy zarabiający 4500 zł brutto miesięcznie zyskać ma 80 zł / mc, a w przypadku pensji w wysokości 5000 zł kwota miesięczna in plus wzrośnie o 53 zł.

Wg. wyliczeń programowych Polskiego Ładu osoby zarabiające pomiędzy 6 a 11 tys. brutto miesięcznie nie powinny odczuć żadnych zmian. Świadczyć ma o tym “ulga dla klasy średniej”, jednak do dziś nie ma w tej sprawie żadnych konkretów.

Warto dodać, że zgodnie z zapewnieniami premiera, zmiany w Nowym Polskim Ładzie dotyczyć mają także wzrostu drugiego progu podatkowego, który wynieść ma 120 tys. rocznie. Aktualnie jego wysokość jest od 12 lat niezmienna i wynosi niewiele ponad 85 tys. brutto.

Kto straci na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie?

Negatywny wpływ programu PiS wpłynie zaś na osoby zarabiające powyżej 11 tys. zł brutto. Przy zarobkach w wysokości 13 tys. brutto podatek wzrośnie o circa 13 zł. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę osobę zarabiającą 15 tys. brutto, wzrost kosztów będzie już zauważalny i wyniesie 156 zł, a w przypadku pensji w wysokości 20 tys. brutto z kieszeni wyparuje około 540 zł.

Polski Ład ma być wprowadzany etapami. Niektóre ustawy powinny trafić pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku. Zgodnie z zapowiedzią wiceministra finansów Jana Sarnowskiego zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, a więc wyższa kwota wolna od podatku czy wyższy drugi próg podatkowy mogą być procedowane jeszcze na jesieni. Wejście w życie nowych przepisów podatkowych zaplanowano na początek 2022 r.

Więcej o Polskim Ładzie przeczytasz na stronach Prime News oraz Prime Biznes
Czytaj także
Total
1
Reakcji