polski ład zmiany podatkowe

Nowy Polski Ład – jakie zmiany w podatkach?

Polski Ład – zmiany podatkowe. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości zapisy Nowego Polskiego Ładu mają przewrócić system podatkowy do góry nogami, a zyskać na nich ma nawet 18 mln Polaków. Jakie zmiany w podatkach szykują się w najbliższym czasie?

Polski Ład zaprezentowany dziś przez Zjednoczoną Prawicę ma “zrewolucjonizować” system podatkowy w Polsce. Podczas blisko 3-godzinnej prezentacji jako pierwszy o zmianach podatkowych mówił wicepremier Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem zmiany w podatkach objąć mają około 18 milionów Polaków.

Polski Ład – zmiany podatkowe

Zmian podatkowych w Nowym Polskim Ładzie ma być kilka. Począwszy od braku opodatkowania emerytury do kwoty 2500 zł, poprzez znaczne podniesienie kwoty wolnej od podatku, po zmiany w sposobie wyliczania składki zdrowotnej i braku możliwości odliczenia jej od podatku.

Wyższa kwota wolna od podatku

Podczas wystąpienia szef partii rządzącej przedstawił kilka założeń Nowego Polskiego Ładu. Skupiając się na zmianach podatkowych, poinformował o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie. Aktualnie kwota ta wynosi 3091 zł i około 8 tys. dla najbiedniejszych. Oznacza to, że na zmianach podatkowych w aspekcie kwoty wolnej zyskają przede wszystkim osoby zarabiające najniższą krajową.

Podwyższenie drugiego progu podatkowego

Zmiana dotyczyć będzie także drugiego progu podatkowego, opatrzonego 32-procentowym podatkiem PIT. Aktualnie drugi próg podatkowy wynosi niewiele ponad 85 tys. Po nowelizacji ma to być 120 tys. zł, co – o czym poinformował Jarosław Kaczyński – jest pierwszą taką zmianą od 12 lat.

Wspólne rozliczanie małżonków

Zjednoczona Prawica poinformowała dziś także, że zmiany obejmą również możliwość wspólnego rozliczania się małżonków, których staż małżeńskie jest krótszy niż jeden rok. Aktualnie bowiem, aby małżonkowie mogli wspólnie się rozliczać, muszą odczekać rok od zawarcia małżeństwa. Polski Ład ma to zmienić. Możliwość wspólnego rozliczania byłaby dostępna już od dnia ślubu (lub dzień po nim – niedoprecyzowano).

Dodatkowe ulgi dla powracających z emigracji

Rząd zapowiedział również ulgę podatkową dla osób powracających z emigracji oraz ulgę w PIT dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, których roczny dochód wynosi od 70 do 130 tys. zł. W tej kwestii nie padły jednak jeszcze żadne konkrety.

Brak opodatkowania emerytur i zerowy PIT dla pracujących seniorów

Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie mają objąć także emerytów. Zgodnie z zapowiedziami świadczenia emerytalne do kwoty 2500 zł miałyby być zwolnione z podatków. Prócz tego osoby, które wchodziłyby w wiek emerytalny, ale chciałyby dalej pracować, mogłyby liczyć na zerowy PIT. Więcej o emeryturze wolnej od podatku przeczytasz tutaj.

Zmiany w sposobie wyliczania składki zdrowotnej i brak możliwości jej odliczenia

Zmiana w systemie podatkowym dotyczyć ma także sposobu wyliczania składki zdrowotnej, o czym niezwykle krótko poinformował szef rządu Mateusz Morawiecki. Z jego wypowiedzi wynika, że po zmianach składka zdrowotna wyliczana będzie liniowo (9 proc.) proporcjonalnie do dochodu.

Prócz tego składki zdrowotnej nie będzie można odliczyć od podatku, jak ma to miejsce aktualnie. Środki pochodzące ze składek zdrowotnych trafiać mają bezpośrednio do Narodowego Funduszu Zdrowia. Na opiekę zdrowotną rząd – zgodnie z projektem Nowego Ładu – przeznaczyć chce 7 proc. PKB.

Koniec umów śmieciowych

Podczas prezentacji postanowień Nowego Ładu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński poinformował także, że rząd będzie dążył do likwidacji umów śmieciowych. Wicepremier zapowiedział jednocześnie wprowadzenie jednolitego modelu “kontraktu pracy”.

“Będziemy też dążyć do tego, by zostały zniesione umowy śmieciowe, od razu oskładkowane. Do tego, by w krótkim czasie powstał jeden model kontraktu pracy, czyli krótko mówiąc, duże zmiany” – powiedział Kaczyński w trakcie sobotniej prezentacji.

Czytaj także: Polski Ład: Bon mieszkaniowy i kredyt bez wkładu własnego

Więcej o Nowym Ładzie przeczytasz na stronach Prime News oraz Prime Biznes

Czytaj także
Total
0
Reakcji