emerytura bez podatku Polski Ład

Nowy Polski Ład. Emerytura bez podatku nie dla każdego seniora

Polski Ład – emerytura bez podatku. Założenie Zjednoczonej Prawicy zakłada brak płacenia podatków w przypadku emerytur do kwoty 2500 zł. W ocenie opozycji jest to dzielenie emerytów na lepszych i gorszych.

Podczas dzisiejszej konferencji prezentującej założenia Nowego Polskiego Ładu rząd poinformował o zmianach w systemie podatkowym. Jednym z nich jest uwolnienie emerytów od konieczności opłacania podatków. Jest jednak pewien warunek – kwota.

Polski Ład – emerytura bez podatku

Podpisana dziś przez Zjednoczoną Prawicę deklaracja zakłada stworzenie tzw. Polskiego Ładu, dzięki któremu zmiany obejmą m.in. system podatkowy. Jedną ze zmian ma być emerytura bez podatku. Oznacza to, że emeryci pobierający comiesięczne świadczenia będą zwolnieni z konieczności opłacania podatku dochodowego.

 

Kancelaria Premiera określiła nowe rozwiązania, jako “złotą jesień życia”.

Zerowy PIT dla emerytów

Emerytura bez podatku to jednak niejedyna zmiana, która będzie dotyczyła seniorów. Rządzący poinformowali również, że jeśli osoba wchodząca w wiek emerytalny będzie chciała dalej pracować, to zostanie objęta zerowym podatkiem PIT.

– Jeżeli emeryci nie będą pobierać emerytury, to będą mogli pracować bez podatku i dzięki temu będą mogli budować sobie zasadniczo wyższy kapitał emerytalny – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Emerytura bez podatku. Rząd dzieli emerytów na lepszych i gorszych

W przypadku emerytury wolnej od podatku jest jednak warunek, który wykluczy część emerytów ze zwolnienia. Rządzący poinformowali bowiem, że zwolnieniem z podatku od emerytury objęte będą wyłącznie świadczenia nieprzekraczające kwoty 2500 zł.

Oznacza to, że w przypadku emerytów, którzy co miesiąc otrzymują np. 2600 zł, w dalszym ciągu będą oni musieli opłacać podatek dochodowy.

Zwrócił na to dziś uwagę m.in. lider ludowców Władysław Kosinak-Kamysz, który podczas własnej konferencji prasowej uznał, że emerytura bez podatku jest projektem dobrym, ale nie może dzielić emerytów na lepszych i gorszych. Tych, którzy otrzymują poniżej i powyżej 2500 zł.

Czytaj także: Polski Ład: Rząd wprowadzi bon mieszkaniowy oraz gwarancje bankowe dla osób nieposiadających wkładu własnego

– Emerytura bez podatku, jest projektem obywatelskim, jest naszym projektem […] tylko ona nie może dzielić na lepszych emerytów i tych gorszych. Bo jeśli emeryt ma 2600 zł, to też powinien być zwolniony z podatku – przekonywał Kosiniak-Kamysz. Dodał także, że w przypadku emerytury bez podatku konieczne jest “całościowe, systemowe rozwiązanie”.

Więcej o Polskim Ładzie przeczytasz na stronach Prime News oraz Prime Biznes.

Czytaj także
Total
1
Reakcji