wyrok tsue kwiecien 2021

TSUE wydał orzeczenie w sprawie kredytów frankowych w Polsce

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że to sądy krajowe powinny rozstrzygać w sporach pomiędzy frankowiczami a bankami i do nich też należy określenie kwestii ewentualnego utrzymania warunków umowy.

W dzisiejszym komunikacie poinformowano, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie podlegają pod przepisy prawa w Polsce. Pod prawo krajowe podlegać ma także kwestia utrzymania w mocy umowy, w której stwierdzono nieuczciwe zapisy.

Zdaniem sędziów z Luksemburga to do kompetencji sądu krajowego należy także poinformowanie klienta banku o konsekwencjach prawnych zawarcia niekorzystnej dla niego umowy.

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

Orzeczenie zostało wydane w związku z pytaniami, które skierował do TSUE Sąd Okręgowy w Gdańsku. Toczy się sprawa klientów banku, którzy w 2008 roku zaciągnęli w GE Money Banku – aktualnie jest to BPH – kredyt na budowę domu. Kredyt indeksowany był do franka szwajcarskiego.

Marek Lusztyn z mBank o wysokości odpisów na ryzyko kredytowe w 2021 r

Sąd w Gdańsku zapytał TSUE m.in. o to, czy sąd krajowy ma obowiązek stwierdzenia nieuczciwego zapisu w umowie, jeśli zostało ono naniesione w aneksie do umowy. Wg. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej aneks taki nic nie zmienia i to sąd krajowy ma obowiązek stwierdzenia ewentualnego nieuczciwego zapisu w umowie.

Pełna treść wyroku TSUE ma zostać opublikowana jeszcze dziś. Zdaniem ekspertów to od tego orzeczenia zależeć może niezwykle ważny wyrok Sądu Najwyższego w Polsce dotyczącego kredytów frankowych. Posiedzenie zaplanowane zostało na 11 maja.

Czytaj więcej o bankowości

Czytaj także
Total
0
Reakcji