gpw gowin 30 lat

Gowin: GPW może stać się centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej

Podczas piątkowej uroczystości 30. rocznicy pierwszej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że GPW powinna stać się centrum finansowym tej części Europy. Zdaniem wicepremiera ma ona wszystkie atuty, aby stać się silnym partnerem dla mniejszych rynków.

16 kwietnia minęło 30 lat od inauguracyjnej sesji na warszawskim parkiecie. Z tego tytułu w piątek 16 kwietnia odbyła się uroczystość, w której udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin czy minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

30 lat Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Z okazji jubileuszu GPW dzisiejszą sesję poprzez uderzenie w dzwon otworzył prezydent Andrzej Duda.

O dalszym rozwoju i ewentualnych planach GPW na kolejne lata mówił m.in. Jarosław Gowin, który uznał, że z warszawskiej giełdy należy uczynić silne, regionalne centrum finansowe, które będzie partnerem kapitałowym, technologicznym i biznesowym mniejszych rynków.

Wicepremier uznał, że Giełda Papierów Wartościowy to “rzadki i cenny efekt współpracy rynku, państwa, a także ponadpartyjnego konsensusu”. Wskazał tutaj na rolę politycznego porozumienia po upadku komunizmu, dzięki czemu udało się reaktywować giełdę w Polsce.

Rzecznik MŚP apeluje do Jarosława Gowina o otwarcie salonów urody

– Polski rynek kapitałowy – czyli koło zamachowe naszego kapitalizmu – powstał za sprawą decyzji politycznych. W jego budowę zaangażowały się wszystkie rządy po 1989 roku i żadna władza nie zakwestionowała ani nie porzuciła idei rozwoju rynku kapitałowego. Tak szeroki i trwały konsensus polityczny to coś w naszym kraju naprawdę bardzo rzadkiego. Ale właśnie dzięki temu po 30 latach możemy śmiało powiedzieć, że rynek kapitałowy w Polsce to historia sukcesu ponad podziałami politycznymi

– mówił J. Gowin.

GPW może stać się centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej

W ocenie wicepremiera giełdzie wciąż jest potrzebne wsparcie polityczne, które pozwoli uczynić z niej centrum finansowe Europy Środkowo-Wschodniej.

– Wsparcie polityczne jest konieczne, aby polski rynek kapitałowy zaczął grać w światowej ekstraklasie. Cel to stworzenie w Warszawie silnego regionalnego centrum finansowego. Stworzenie miejsca, w którym firmy i inwestorzy z regionu spotykają się i robią biznes. Miejsca stanowiącego drzwi do Unii Europejskiej dla firm ze Wschodu – a jednocześnie okno na Wschód dla inwestorów z Zachodu. Chcemy tu łączyć technologię pomysłami, naukę z biznesem i popyt z podażą

– przekonywał minister rozwoju, pracy i technologii.

Gowin dodał także, że dzięki atutom takim jak kadra, infrastruktura, a także innowacyjność, GPW może stać się silnym partnerem dla mniejszych rynków.

– Na giełdowej mapie świata jest miejsce dla firmy, która byłaby partnerem kapitałowym, technologicznym i biznesowym dla mniejszych rynków. I jestem przekonany, że to właśnie Grupa Kapitałowa GPW mogłaby to miejsce zająć

– powiedział wicepremier podczas piątkowych uroczystości.

Więcej o: Jarosław Gowin

Total
0
Reakcji