inflacja w polsce marzec 2021 eurostat

Eurostat: Polska z najwyższą inflacją w UE. PKO BP: Ożywienie gospodarcze będzie ją zwiększać

Wg. najnowszych danych Eurostatu Inflacja w Polsce w marcu była najwyższa ze wszystkich krajów unijnych. To już kolejny miesiąc, gdy ceny w naszym kraju rosną najszybciej ze wszystkich państw członkowskich. W ocenie anlalityków z banku PKO BP, przyśpieszenie gospodarcze tylko nasili ten trend.

Średnia inflacja w marcu w krajach członkowskich wyniosła 1,7 proc. i była wyższa o 0,4 proc. względem lutego, w którym osiągnęła pułap 1,3 proc. W porównaniu zaś do marca 2020 r. była wyższa o 0,5 proc. W strefie euro zaś wskaźnik ten wyniósł 1,3 proc., co daje wzrost o 0,4% m/m. Rok wcześniej stopa inflacji w strefie euro wyniosła 0,7 proc.

W większości krajów inflacja w marcu nie przekroczyła 2 proc. W Grecji wyniosła zaś – 2 proc.

Inflacja w Polsce marzec 2021 – znów miejsce na szczycie

Polska w najnowszym zestawieniu Eurostatu uplasowała się (znów) na pierwszym miejscu z inflacją na poziomie 4,4 proc. rocznie. Za nami Węgry z 3,9 proc., potem długo, długo nic i na jednym poziomie 2,5 proc. Rumunia, Luksemburg i Czechy (2,5 proc.).

Co istotne, Polska topową pozycję pod kątem inflacji w UE zajmuje od marca 2020 r., czyli od początku pandemii. Pierwsze miejsce zwolniliśmy tylko dwukrotnie Węgrom w lipcu i sierpniu 2020 r.

Eurostat: Polska o najniższym wskaźniku bezrobocia w UE

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w Polsce w marcu wyniosła 3,2 proc., co było wynikiem 0,3 pp. gorszym od oczekiwań. Z danych GUS opublikowanych na koniec marca wynika, że inflacja w Polsce była wyższa o 1 proc. względem lutego br. W ujęciu kwartalnym wzrost cen poszybował zaś o 2,72 proc.

Inflacja będzie rosła

Od miesięcy rządzący informują o konieczności stosowania zabiegów mających na celu pobudzenie gospodarki i stymulujących ożywienie gospodarcze. Na Nowy Ład Mateusza Morawieckiego, w którym poznamy szczegóły planu tego ożywienia, musimy jednak jeszcze poczekać. Tymczasem analitycy PKO BP uważają, że pędząca i tak już inflacja może wzrosnąć jeszcze bardziej właśnie za sprawą pobudzania gospodarki.

– Oczekiwane przez nas ożywienie gospodarcze będzie sprzyjało utrzymaniu się wysokiej inflacji bazowej, a widoczne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych wydają się być początkiem trendu – napisano wczoraj w komunikacie. Wg. szacunków PKO BP inflacja bazowa w Polsce (bez żywności i energii) wzrosła w Polsce do 3,9 proc. względem 3,7 proc. rok wcześniej.

Jej wzrost napędzić mają m.in. ceny usług telekomunikacyjnych, a także ceny wywozu nieczystości. Proinflacyjnie ma zadziałać także wzrost cen paliw.

– Szacujemy, że już w maju inflacja CPI może zbliżyć się do 4,0 proc. r/r, a przez kolejne miesiące będzie się wahać w przedziale 3,5-4,0 proc – dodają analitycy PKO BP.

Z pełnymi danymi Eurostatu zapoznać można się tutaj.

Total
0
Reakcji