ujemne oprocentowanie depozytów uokik

UOKiK nie zgadza się na ujemne oprocentowanie depozytów klientów indywidualnych

Starcie na linii banki – UOKiK coraz bardziej się zaostrza. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny po raz kolejny wyraża sprzeciw ewentualnemu wprowadzeniu przez banki ujemnego oprocentowania depozytów na rachunkach klientów indywidualnych.

Z uwagi na niskie stopy procentowe, coraz więcej banków mówi głośno o konieczności wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów na rachunkach firmowych. Po cichu jednak dyskutuje się także o podobnym rozwiązaniu dla klientów indywidualnych.

Co to oznacza dla statystycznego Kowalskiego? Nic więcej, jak dopłatę do oszczędności trzymanych na rachunku. Nie zgadza się na to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który po raz kolejny wyraża sprzeciw takim praktykom.

– Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów “mogłoby podważyć i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego i doprowadzić do wycofywania oszczędności na dużą skalę” – przekonuje dziś Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

Ujemne oprocentowanie depozytów na rachunkach prywatnych. UOKiK mówi “nie”

W liście kierowanym do 23 banków, prezes UOKiK Tomasz Chróstny stanowczo zaprotestował przeciwko pomysłom instytucji finansowych, o których coraz częściej mówią zarówno media, jak i sam Związek Banków Polskich dotyczących ujemnego oprocentowania depozytów na rachunkach prywatnych.

– Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując jednocześnie szereg ryzyk o charakterze makroekonomicznym. Nie można karać konsumentów za oszczędzanie. Tego typu zakusy ze strony niektórych banków i ich organizacji branżowej z pewnością podważą i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego – pisze w dzisiejszym komunikacie Tomasz Chróstny.

Prezes dodaje także, że oszczędności Polaków i tak narażone są na “uszczuplenie siły nabywczej” z powodu zerowego oprocentowania depozytów, rosnących opłat i prowizji bankowych czy wyższej niż w ostatnich latach inflacji.

– Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez banki byłoby jednak nieporównywalnie potężniejszym ciosem wymierzonym w oszczędności konsumentów – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK zauważa także, że banki obracają depozytami klientów indywidualnych i z nich też udzielane są pożyczki innym klientom, a banki zarabiają w ten sposób na świadczonych usługach.

– Dodatnie oprocentowanie depozytów jest niejako wynagrodzeniem dla klienta za to, że bank obraca jego pieniędzmi, w wyniku czego osiąga korzyści ekonomiczne dla siebie jako instytucji. Wprowadzając oprocentowanie ujemne, banki żądałyby od konsumentów opłat za to, że obracają ich pieniędzmi, osiągają z tego tytułu zyski – przekonuje w komunikacie UOKiK.

– Na bieżąco analizujemy sytuację oraz śledzimy kroki podejmowane przez sektor finansowy. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez którykolwiek z banków przy nieujemnych stopach procentowych byłoby działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami – informuje prezes UOKiK.

Czytaj więcej o bankowości

Czytaj także
Total
0
Reakcji