bernard madoff nie żyje

Bernard Madoff nie żyje. Twórca największej piramidy finansowej zmarł w więzieniu

Bernard Madoff nie żyje. Twórca największej piramidy finansowej na świecie zmarł w środę w więzieniu w trakcie odbywania kary 150 lat pozbawienia wolności za oszustwa finansowe na ogromną skalę. Miał 82 lata.

Bernard Madoff nie żyje

Jak poinformowała dziś Agencja Associated Press, Madoff zmarł w środę 14 kwietnia w więzieniu federalnym w Butner w Karolinie Północnej. W lutym tego roku ubiegał się o przedterminowe zwolnienie z uwagi na stan zdrowia.

Podkreślał wtedy, że jest umierający, na co dowodem miały być szacunki lekarzy, którzy mówili o kilkunastu miesiącach życia. Cierpiał m.in. na ostrą niewydolność nerek. W chwili śmierci miał 82 lata.

Bernard Madoff – oszust wszechczasów

Madoff, a jak mówiły o nim zagraniczne media “oszust wszechczasów”, odbywał karę 150 lat więzienia za stworzenie największej na świecie piramidy finansowej. W ciągu kilkunastu lat swojej “działalności” Bernard Madoff oszukał łącznie około 13,5 tys. inwestorów na łączną kwotę 65 miliardów dolarów.

Aresztowano go 11 grudnia 2008 roku po tym jak Federalne Biuro Śledcze otrzymało od jego synów informacje dotyczące nadużyć w firmie kierowanej przez ojca. Kilka dni później przedstawiono mu zarzuty nadużyć.

Pod koniec czerwca 2009 roku sąd skazał Madoffa na karę 150 lat pozbawienia wolności, co było najwyższą możliwą do orzeczenia karą. Wyrok ten był równoznaczny z dożywotnim więzieniem, ponieważ zgodnie z amerykańskim prawem skazany musi odbyć minimum 85 proc. kary, zanim będzie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie. W przypadku Madoffa wyrok ten faktycznie stał się wyrokiem dożywocia. “Oszust wszechczasów” zmarł w więzieniu w wieku 82 lat.

Bernard Madoff – postać niesławna, ale też kultowa

Bernard Madoff był postacią niesławną, ale też kultową – do tego stopnia, że zainspirował powstanie sztuk teatralnych, utworów muzycznych i dzieł filmowych. W 2010 roku autorka sztuk teatralnych Deb Margolin napisała dramat Imagining Madoff, który stanowił historię jej zmyślonego spotkania z Bernardem Madoffem.

Rok później nad postacią słynnego Amerykanina pochylił się Jeff Prosserman w swoim dokumencie Chasing Madoff. Film skupiał się głównie na piramidzie finansowej, znanej jako Ponzi scheme (schemat Ponziego)

Czytaj dalej w Prime News Rozrywka

Total
0
Reakcji