stopy procentowe kwiecień 2021

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce. Ważna deklaracja RPP dla kredytobiorców

Stopy procentowe kwiecień 2021 r. Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej padła decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce. Informacja szczególnie istotna dla wszystkich kredytobiorców.

Środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego nie zaskoczyło ekonomistów. Ogłoszono bowiem, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na niezmiennym poziomie co dotychczas.

Stopy procentowe kwiecień 2021

Wartość stóp procentowych w Polsce decyzją Rady Polityki Pieniężnej pozostaje bez zmian. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów nie wzrośnie w najbliższym czasie.

Aktualne stopy procentowe w Polsce wynoszą:

  • Referencyjna 0,10 proc.
  • Lombardowa 0,50
  • Depozytowa 0,00
  • Redyskontowa weksli 0,11
  • Dyskontowa weksli 0,12

Aktualne stopy procentowe obowiązują w Polsce o 29 maja 2020 r. W ubiegłym roku RPP obniżała je aż trzykrotnie: 17 marca, 8 kwietnia oraz 28 maja.

Utrzymanie stóp procentowych na tym samym poziomie nie było zaskoczeniem. Już w lutym br. przewodniczący RPP Adam Glapiński mówił bowiem, że scenariuszem najbardziej prawdopodobnym będzie brak zmian ich wysokości w kolejnych miesiącach. Dodał jednocześnie, że “nie wykluczamy dalszych obniżek stóp […] wszystko zależy od napływających informacji, głównie zewnętrznych – mówił Glapiński.

Decyzja RPP nie zaskoczyła także ekonomistów, którzy szacują, że stopy procentowe w Polsce nie wzrosną do końca kadencji RPP.

– Nie spodziewamy się zmian stóp procentowych, ani innych narzędzi. Bez zmian powinna pozostać także retoryka RPP – informowali w środę rano ekonomiści z mBank dodając, że “słabszy złoty i luźna polityka pieniężna służą obecnie za bufory dla tego negatywnego szoku ekonomicznego”.

Pod koniec 2020 roku Adam Glapiński niespodziewanie poinformował, że w 2021 r. prócz braku wzrostów możliwe jest także dalsze cięcie stóp procentowych. Na razie jednak pozostają one niezmienne.

Czytaj także: Glapiński chce kupić kolejne 100 ton złota

Total
0
Reakcji