komu należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 28 marca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 11 kwietnia. Komu przysługuje świadczenie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 11 kwietnia z uwagi na wprowadzone mocą rozporządzenia obostrzenia. Sprawdzamy, komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 28 marca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma rekompensować rodzicom najmłodszych dzieci straty wynikające z wprowadzonych obostrzeń, a konkretnie zamknięcia placówek opiekuńczych i dydaktycznych. Z uwagi na sytuację pandemiczną w kraju, rządzący wydłużali okres jego pobierania już kilkukrotnie. Tym razem termin przesunięto do 11 kwietnia 2021 r.

Zamknięte szkoły, przedszkola, żłobki. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 11 kwietnia

O wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego premier Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski mówili jeszcze w trakcie czwartkowej konferencji prasowej. Na niej też poinformowano o wprowadzeniu obostrzeń zakładających konieczność zamknięcia przedszkoli i szkół do 9 kwietnia.

Dziś do kwestii dodatkowego zasiłku opiekuńczego wróciła także minister Marlena Maląg, która zaznaczyła, że przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11 kwietnia to “dobra informacja dla rodziców”.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 28 marca?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązywać będzie przez dwa najbliższe tygodnie, czyli do 11 kwietnia 2021 r. Wypłacany będzie na tych samych zasadach co dotychczas, czyli w przypadku:

  • zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,
  • niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Nie wszystkie sklepy meblowe będą zamknięte po 28 marca!

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego skorzystać będą mogli:

  • rodzice dzieci w wieku do lat 8,
  • ubezpieczeni rodzice dzieci:
  • rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • rodzice dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • rodzice dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • Ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News, aby być zawsze na bieżąco

Czytaj także
Total
0
Reakcji