banknot 1000 zł wizerunek

Banknot 1000 zł z wizerunkiem kobiety? Tego chce prezes NBP

Banknot 1000 zł miałby pojawić się w Polce w latach 2022-2028. Znaleźć ma się na nim kobieta, a przynajmniej tak będzie proponował Adam Glapiński. Na myśl od razu przychodzi Jadwiga Andegaweńska – pierwsza królowa Polski.

Pierwsze informacje dotyczące nowego banknotu o nominale 1000 zł pojawiły się w styczniu bieżącego roku. To właśnie wtedy – zaskakując wszystkiech – prezes NBP ogłosił chęć jego wprowadzenia. Kilka dni temu szef NBP poinformował, że “ze względu na ducha czasów” będzie proponował kobietę.

Banknot 1000 zł z wizerunkiem kobiety

Nowy banknot 1000 zł pojawić miałby się w ciągu najbliższych 6 lat – na pewno w trakcie kolejnej kadencji szefa NBP, o którą zgodnie z zapowiedziami w udzielonym dla tygodnika “Sieci” wywiadzie będzie się ubiegał.

W tym samym wywiadzie Glapiński, odnosząc się do banknotu 1000 zł i tego kto miałby się na nim znaleźć, powiedział, że chce zaproponować kobietę.

– Ze względu na ducha czasów będę proponował królową, kobietę. Były wielkie królowe w historii, Polacy zawsze kobiety szanowali, traktowali je często nawet bardziej podmiotowo niż w innych krajach i kulturach – powiedział Adam Glapiński.

Zaraz po słowach prezesa Narodowego Banku Polskiego pojawiły się spekulacje, że banknot 1000 zł mógłby zostać przyozdobiony wizerunkiem Królowej Jadwigi Andegawieńskiej – pierwszej kobiety wybranej na króla Polski.

Królowa Jadwiga banknot 1000 zł
Królowa Jadwiga Andegaweńska może znaleźć się na banknocie 1000 zł. Foto Prime Bank by Marcello Bacciarelli, Wikimedia Commons

Jej wizerunek pojawił się na projekcie banknotu 500 zł autorstwa Andrzeja Heidricha, jednak ostatecznie znalazł się na nim Jan III Sobieski.

Czy banknot 1000 zł faktycznie wejdzie do obiegu, a na nim znajdzie się rzeczywiście Królowa Jadwiga? Dowiemy się nie wcześniej niż podczas “kolejnej kadencji szefa NBP”.

Bądź na bieżąco! Dołącz do nas na Facebook lub Twitter. Chcesz więcej? Przejdź do Prime News

Total
0
Reakcji