szpon system informatyczny

Rząd przeznaczy blisko 10 mln zł na system do nauki zdalnej dla urzędników

Powstaje SZPoN – system, który ułatwi pracę, naukę i komunikację urzędnikom. Jego koszt to blisko 10 mln zł, a wszystko z dbałości o obywateli

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów podpisały właśnie porozumienie dotyczące finansowania projektu, którego celem jest opracowanie i wdrożenie ogólnopolskiego systemu ułatwiającego pracę i naukę zdalną urzędników. Budżet na ten cel to 9,5 mln zł, a pieniądze pochodzą z funduszy europejskich.

Blisko 10 milionów na “szpona”

SZPoN – taką nazwę nadano projektowi, na który rządzący przeznaczą dokładnie 9,5 mln zł – ma ruszyć jeszcze w tym roku. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort funduszy i polityki regionalnej w ramach projektu powstanie system informatyczny składający się z dwóch obszarów – pracy zdalnej i modułu platformy e-learningowej.

– Pandemia mocno przyspieszyła procesy cyfryzacji i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. To dzięki cyfryzacji w czasie pandemii mogliśmy bezpiecznie spotykać się z bliskimi, robić zakupy czy właśnie załatwiać sprawy w urzędzie. Robimy kolejny krok w ulepszeniu usług e-administracji. Dzięki funduszom unijnym i pieniądzom krajowym powstanie system, który pozwoli efektywnie zarządzać obsługą spraw obywateli – powiedziała wiceminister  Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

SZPoN ma oferować szereg korzyści takich jak bezpłatny dostęp dla urzędów do narzędzi pracy i nauki zdalnej czy wsparcie techniczne dla urzędów poprzez wiele kanałów komunikacji. (czat, boty). Prócz tego zapewni łatwiejszy dostęp w pozyskiwaniu kompetencji cyfrowych w zakresie pracy na odległość (kursy, szkolenia, tutoriale).

Morawiecki apeluje do przedsiębiorców

Jak przekonuje MFiPR aktualnie nie ma w Polsce rozwiązania, które ułatwiałoby zdalną pracę urzędników i usprawniało ich kontakt z obywatelami. Dzięki SZPoN – owi ma się to zmienić. “System pozwoli efektywnie zarządzać obsługą spraw obywateli, może także wpłynąć na zmniejszenie kolejek w urzędach. Jednolity system poprawi także bezpieczeństwo.” – czytamy w opublikowanym komunikacie.

Docelowo system dostępny ma być dla wszystkich urzędów w Polsce, a za jego realizację odpowiedzialna jest Kancelaria Premiera Rady Ministrów. SZPoN otrzymał dofinansowanie z Programu Wiedza Edukacja Rozwój w wysokości 9,5 mln zł.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji