koalicja nadmorska apel

Północ Polski też chce własnej tarczy antykryzysowej. Koalicja nadmorska po raz kolejny apeluje do rządu

Władze nadmorskich miejscowości apelują do Jarosława Gowina o to, aby rząd skierował pomoc także na północ kraju. Wspieranie tylko miejscowości górskich jest niesprawiedliwe, a turystyka zimowa nie kończy się na południu Polski – przekonują prezydenci, wójtowie i burmistrzowie. To już drugi apel Koalicji Nadmorskiej do rządu w tej sprawie.

Tarcza Południowa“, o której pisaliśmy w Prime News już kilkukrotnie, a którą to z dumą ogłosił premier Mateusz Morawiecki to miliardowe wsparcie ponad 200 gmin górskich. Zgodę na pomoc dość szybko wyraziła Komisja Europejska, a jak informował premier podczas konferencji prasowej, wsparcie kierowane jest do miejscowości położonych wyłącznie na południu Polski. “Od Ustrzyk Górnych, Ustrzyk Dolnych po Jelenią Górę, przez wszystkie piękne pasma górskie, do których się znaczna część Polaków udawała w minionych latach, a w tym roku będzie to niemożliwe, ponieważ różne rygory i zakres epidemii na to nie pozwalają” – mówił premier.

– Potrzebna jest pilna pomoc dla regionów górskich, które dotknął kryzys gospodarczy i społeczny w efekcie #Covid_19. Chcemy wspierać nie tylko przedsiębiorców, ale także samorządy, aby mogły finansować inwestycje – wtórował Morawieckiemu wicepremier Jarosław Gowin.

Koalicja Nadmorska: to niesprawiedliwe

Do kwestii pomocy regionom górskim, o której głośno informował nie tylko premier, ale także Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii już w grudniu odnieśli się włodarze miast położonych na północy kraju. Wójtowie i burmistrzowie nadmorskich miejscowości zaapelowali do premiera Morawieckiego, aby ten skierował pomoc także dla nadbałtyckich miejscowości. Apel pozostał jednak bez odpowiedzi.

– Nie widzimy żadnego powodu, dla którego rząd powinien inaczej traktować gminy górskie i gminy nadmorskie. Wszyscy tak samo tracimy na zimowym zamknięciu turystyki. Polskie plaże opustoszały tak samo jak Krupówki – mówi rozgoryczony Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.

Koalicja Nadmorska apeluje do Jarosława Gowina

Włodarze nadmorskich miejscowości nie składają broni i stosują kolejny apel do rządzących. Tym razem kierują go na ręce wicepremiera i szefa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina. Pod apelem podpisało się już 26 prezydentów, burmistrzów oraz wójtów miast z północy kraju.

– Wsparcie w tym niezwykle trudnym okresie jest tak samo ważne dla gmin nadmorskich, jak i tych górskich, którym rząd już obiecał pomoc. Dlatego Gdynia podpisuje się pod apelem nieformalnej Koalicji Nadmorskiej i zachęca do tego samego innych przedstawicieli z nadmorskich miejscowości – informuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Nadmorskie gminy mają wyłącznie turystyczny charakter. Ponadto brak w niektórych miejscowościach przemysłu z racji statusu uzdrowiskowego, oznacza całkowite wykluczenie innych możliwości zarobkowania, przebranżowienia się czy też szukania alternatywnych źródeł utrzymania – zaznacza Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka, która także podpisała się pod apelem kierowanym tym razem do Jarosława Gowina.

Odpowiedź rządu na apel Koalicji Nadmorskiej

Okazuje się jednak, że rządzący nie mają w planach wpierania nadmorskich miejscowości i kolejne apele raczej nie pomogą. Jak tłumaczy bowiem MRPiT w odpowiedzi kierowanej do redakcji “Dziennika Bałtyckiego” ruch na północy kraju jest zbyt mały, aby można było mówić o dedykowanym wsparciu.

„W oparciu o analizę ruchu turystycznego za I kwartał z lat 2018-2020 można stwierdzić, że w okresie zimowym krajowy ruch turystyczny koncertuje się w województwach, na terenie których znajdują się gminy górskie (województwa dolnośląskie, małopolskie, podkarpackie i śląskie). Średnie dane z I kwartału w ostatnich 3 latach pozwalają oszacować wielkość krajowego ruchu turystycznego na terenie tych czterech województw w sumie na poziomie około 3,8 mln, co stanowi około 40 proc. ruchu na terenie całego kraju w tym okresie każdego roku – czytamy w wiadomości płynącej od Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Resort informuje także, że rząd ma w planach podjęcie działań umożliwiających wsparcie finansowe samorządów z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki miałyby zostać przeznaczone na inwestycje, w tym jako wkład własny do projektów finansowanych z udziałem tych pochodzących z budżetu UE.

Prócz tego resort rozwoju wskazał, że rząd przygotował pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców, którzy mogą wnioskować o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej PFR 2.0.

Aspekt polityczny

O niedzielenie Polski na “lepszą i gorszą” i równe traktowanie samorządów i podmiotów gospodarczych apelował niedawno także prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który w braku wsparcia nadmorskich miejscowości widzi także aspekt polityczny. Jak uznał bowiem – Polski nie można dzielić na tą, która zagłosowała na PiS oraz na tą, która poparła opozycję. My także jesteśmy polskimi samorządami. Apelujemy do pana premiera Morawieckiego i ministra Gowina o spotkanie i o równe traktowanie – dodał prezydent Sopotu.

Czytaj także: Samorządy “opozycyjne” bez rządowego wsparcia

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz także do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji