uokik damian zukiewicz naganiacz

Znany youtuber uznany za naganiacza przez UOKiK

Youtuber Damian Żukiewicz ukarany przez UOKiK na blisko 450 tys. zł. Zdaniem Tomasza Chróstnego Żukiewicz był naganiaczem, który namawiał do przystępowania do systemów działających jak piramidy finansowe.

Damian Żukiewicz prowadzący działalność pod nazwą INVESTPROVIDER – Damian Żukiewicz we Wrocławiu jest youtuberem. Jego filmy o bogaceniu się, życiu w luksusie i niezależności finansowej oglądało średnio kilka tysięcy osób. Żukiewicz czerpał zyski głównie z polecania systemów partnerskich, które w opinii UOKiK nosiły znamiona piramid finansowych, a sam Żukiewicz uznany został za naganiacza.

Po przeprowadzeniu postępowania Prezes UOKiK Tomasz Chróstny stwierdził, że poprzez promocję takich systemów Damian Żukiewicz naruszał zbiorowe interesy konsumentów.

– Systemy promocyjne typu piramida, są zakazane zarówno przez prawo polskie, jak i europejskie. Musimy je szybko i skutecznie eliminować z rynku, bowiem na ich działalności swoje oszczędności tracą konsumenci. Istotnym elementem w przypadku tego typu przedsięwzięć są tzw. naganiacze – osoby, które te „projekty” świadomie i odpłatnie propagują, wciągając do nich kolejnych konsumentów. Bez ich działalności systemy promocyjne typu piramida nie miałyby możliwości sprawnego pozyskania nowych uczestników – pisze Tomasz Chróstny w uzasadnieniu decyzji o ukaraniu Żukiewicza.

UOKiK: Naganiacz Damian Żukiewicz

Po przeanalizowaniu działalności Damiana Żukiewicza, a także przyjrzeniu się polecanym przez niego systemom FutureNet, FutureAdPro i NetLeaders, prezez UOKiK zdecydował się na ukaranie youtubera-naganiacza kwotą blisko 450 tys. zł.

– Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd, które skutkują poważnymi stratami finansowymi po stronie konsumentów i mogą prowadzić do poważnych tragedii ludzkich. Po przeprowadzeniu postępowania podjąłem decyzję o ukaraniu naganiacza Damiana Żukiewicza karą w wysokości blisko 450 tys. zł. Za każdą ze stwierdzonych praktyk, odnoszących się do promowania w internecie nielegalnych inwestycji, wprowadzania konsumentów w błąd i mamienia ich wizją wielkich zysków, nałożyłem na niego niemal maksymalną, ustawową sankcję finansową. Prowadzimy kolejne działania wymierzone w organizatorów i promotorów systemów typu piramida, każdorazowo informujemy o naszych podejrzeniach również organy ścigania – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Jak informuje Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji, Żukiewicz poprzez nagrania na YouTube oraz na swojej stronie internetowej zukiewicz.com namawiał do zarejestrowania się na portalu FutureNet i platformie reklamowej FutureAdPro prowadzonych przez firmy FUTURENET UKRAINE ze Lwowa oraz BCU Trading z Dubaju.

Zgodnie z ustaleniami UOKiK firmy te obiecywały wynagrodzenie za wprowadzenie nowych osób do systemu, namówienie ich do kupienia pakietów uczestnictwa lub statusów. Korzyści uzależnione były przede wszystkim od wprowadzenia nowych członków do systemu.

Jak podkreślono w komunikacie “UOKiK ostrzegał przed nimi już w marcu 2019 r. W lipcu 2020 r. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której uznał, że projekty te były nielegalnymi systemami promocyjnymi typu piramida. Śledztwo w sprawie FutureNet i FutureAdPro pod sygnaturą PO 2 Ds. 63.2016 prowadzi także Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu”.

Zgodnie z informacjami przekazanymi dziś przez prezesa Tomasza Chróstnego, Żukiewicz namawiał także do inwestycji w NetLeaders. To inicjatywa firmy CL Singapore wprowadzającej na rynek kryptowalutę DasCoin. Spółka oferowała licencje, które kosztowały od 100 euro do 25 tys. euro i obiecywała zyski za to, że ktoś namówi inne osoby do wpłaty pieniędzy.

Przed inwestycjami w system oferowany przez CL Singapore UOKiK ostrzegał już w marcu 2019 r., a w grudniu 2019 r. Prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał, że był to system promocyjny typu piramida. Sprawą interesuje się również Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadzi czynności zarówno w odniesieniu do CL Singapore (sygn. PO 5 Ds. 33.2017), jak i śledztwo w sprawie Netleaders/DasCoin (sygn. PO III Ds. 176.2018).

Source: UOKiK

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz także do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji