pekao

Pekao: Początek roku będzie słaby dla gospodarki. Obostrzenia nawet do wiosny

W ocenie analityków banku Pekao S.A. dynamika wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2021 będzie zerowa, a rząd utrzyma restrykcje przynajmniej do marca.

W opublikowanym dziś biuletynie dziennym banku Pekao S.A. analitycy odnieśli się do wczorajszego przedłużenia obostrzeń przez Adama Niedzielskiego oraz informacji o powrocie dzieci z klas 1-3 do szkół od 18 stycznia.

– Z ekonomicznego punktu widzenia powrót najmłodszych dzieci do szkół jest delikatnie pozytywną wiadomością z uwagi na prawdopodobne zwiększenie podaży pracy – najmłodsze roczniki są jednocześnie tymi, dla których prawdopodobieństwo zawieszenia aktywności zawodowej z uwagi na konieczność opieki jest największe. Samo przedłużenie aktualnie obowiązujących obostrzeń w handlu i usługach nie wpływa na nasz pogląd dotyczący gospodarki i jej perspektyw w najbliższym czasie – czytamy w raporcie.

Analitycy podtrzymują zatem swoje stanowisko dotyczące tempa wzrostu gospodarczego i piszą wprost, że będzie on zerowy lub bliski zeru.

– Początek roku będzie w gospodarce słaby – spodziewamy się, że w I kwartale dynamika kwartalna PKB będzie zbliżona do zera („zero z plusem”), co wynika ze stanu obostrzeń epidemicznych, czasu ich obowiązywania i ostrożności konsumenta na początku roku (nastroje gospodarstw domowych są wciąż minorowe). Jednocześnie, warto pamiętać, że gospodarka polska wykazuje w tych warunkach coraz większą elastyczność i wpływ II fali epidemii i obostrzeń epidemicznych okazał się nie tylko mniejszy od I fali, ale również mniejszy od oczekiwań. Oznacza to przetrwanie tego okresu w relatywnie dobrym stanie, choć moment dynamicznego odbicia będzie musiał być związany z harmonogramem znoszenia obostrzeń i warunkami pogodowymi.

Obostrzenia zostaną na dłużej

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Pekao, analitycy szacują, że obostrzenia zostaną z nami na dłużej. Ich zdaniem rządowe restrykcje potrwają prawdopodobnie do wiosny.

– Spodziewamy się, że większość obostrzeń przestanie obowiązywać przed kwietniem, a tempo wyszczepiania najbardziej narażonych na
ciężkie przebiegi COVID-19 grup pozwoli nawet w konserwatywnym scenariuszu uniknąć przeciążenia służby zdrowia przy kolejnej fali zachorowań jesienią.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji