przymusowa restrukturyzacja idea bank

Przejęcie Idea Bank. Niekorzystny wyrok w kwestii przymusowej reprywatyzacji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę na pierwszą w Polsce przymusową restrukturyzację Banku (PBS w Sanoku). To może całkowicie zamknąć drogę Leszkowi Czarneckiemu, który zapowiedział złożenie analogicznej skargi na decyzję BFG w sprawie Idea Bank.

Nie milkną echa przymusowej restrukturyzacji Idea Bank przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), co w konsekwencji doprowadziło do przejęcia banku Leszka Czarneckiego przez Pekao S.A. Ten zapowiedział co prawda złożenie do sądu skargi na decyzję BFG, jednak ostatni wyrok w analogicznej – a zarazem pierwszej – takiej sprawie pokazuje, że ta może zostać automatycznie odrzucona.

Przymusowa restrukturyzacja PBS w Sanoku

Na początku grudnia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Rady Nadzorczej PBS w Sanoku na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w kwestii przymusowej restrukturyzacji banku. Ta rozpoczęła się dnia 17 stycznia 2020 r.

Sąd podtrzymał stanowisko BFG, który przekonywał, że PBS był zagrożony upadłością, a przymusowa restrukturyzacja PBS była konieczna w interesie publicznym. W orzeczeniu wskazano także, że nie nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania PBS pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością.

Przymusowa restrukturyzacja PBS w Sanoku była pierwszą tego typu sprawą w Polsce. Do jej realizacji wykorzystano Bank Nowy BFG S.A.

Przymusowa restrukturyzacja Idea Bank

W decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dotyczącego przymusowej restrukturyzacji Idea Bank zarzuty kierowane w stronę banku są zbliżone. BFG zarzuca bankowi Leszka Czarneckiego, że ten także jest/był zagrożony upadłością, co potwierdzić mieli także niezależni analitycy.

W komunikacie dotyczącym przymusowej restrukturyzacji, Bankowy Fundusz Gwarancyjny napisał tak:

– Po pierwsze, Idea Bank S.A. był zagrożony upadłością. Po drugie, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania Idea Banku S.A. pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością. Po trzecie wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku S.A. było konieczne w interesie publicznym, rozumianym jako stabilność sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych.

Bądź na bieżąco! Obserwuj Prime News na Facebook, Twitter lub w Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji